Biegunka u prosiąt – jak postępować?

Biegunka pojawiająca się u prosiąt zawsze powinna być traktowana bardzo poważnie. Zaburza ona prawidłowy rozwój trzody i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do padania zwierząt i strat finansowych hodowców. Problem biegunki dość często występuje u prosiąt w czasie odchowu, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak wówczas postępować. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co może powodować biegunkę u prosiąt?

Biegunka u prosiąt najczęściej spowodowana jest przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Wiele chorób trzody chlewnej objawia się właśnie biegunką. Wpływ na to ma działanie patogenów chorobowych na komórki nabłonka jelitowego lub uwalniane przez patogeny toksyny. Wśród innych przyczyn występowania biegunki u prosiąt wymienia się m.in.: zakaźne zapalenie jelit i żołądka, epidemiczną biegunkę o podłożu wirusowym, zakażenia rotawirusowe, robaczyce, niską aktywność enzymów trawiennych, biegunkę tłuszczową wywołaną niedoborem kwasów żółciowych, czy też źle dobraną paszę.

Jaką paszę stosować przy odsadzeniu prosiąt?

Biegunka często występuje w okresie odsadzenia. Warto wówczas postawić na starannie dobraną paszę dla świń oraz odpowiednio przeprowadzić cały proces. Rekomenduje się obniżenie zawartości białka i zwiększenie ilości włókna w paszy na około 2-3 dni przed planowanym odsadzeniem prosiąt. Pasza dla świń z większą zawartością włókna wpływa korzystnie na układ pokarmowy zwierząt oraz ułatwia procesy transportu trawionego pożywienia w organizmie. W przypadku wątpliwości przy doborze właściwej paszy warto skonsultować się ze specjalistami.

Jak zminimalizować ryzyko występowania biegunki u prosiąt?

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja chlewni i zachowanie w niej warunków higienicznych, które umożliwią prosiętom bezpieczny rozwój. Na samym początku zwierzęta powinny pobrać od lochy siarę, dlatego hodowca musi tego przypilnować. Kolejnym ważnym aspektem jest właściwie dobrana pasza, która będzie bogata w niezbędne składniki odżywcze i dostosowana do warunków chowu oraz wieku prosiąt. Pokarm dobrze zbilansowany to gwarancja prawidłowego rozwoju zwierząt i bezpieczeństwa stada.

Hodowca powinien zadbać także o ograniczenie czynników stresujących zwierzęta, odpowiednie żywienie lochy w czasie ciąży i karmienia, a także odizolować prosięta od starszych osobników. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko występowania biegunki u młodych świń. Jeżeli w stadzie pojawią się prosięta z biegunką, to warto skonsultować tę sytuację z weterynarzem i wdrożyć odpowiednią kurację leczniczą.

Biegunka u prosiąt – jak duże to zagrożenie?

Jeżeli w stadzie występuje biegunka u prosiąt, to może to być duże zagrożenie dla hodowcy i jego zwierząt. Bezpośrednio wpływa ona na odwodnienie zarażonych osobników, a także na upadki i obniżenie przyrostów masy zwierząt oraz ograniczone wykorzystanie podawanej paszy. Docelowo obniża to wartość hodowli oraz może powodować straty finansowe. Jeżeli choroba przeniesie się na większą ilość osobników, to będzie to duży problem. W związku z tym warto zastosować się wskazanych w tym artykule porad i zminimalizować ryzyko występowania biegunki u prosiąt.

Powiązane wpisy