transport chłodniczy krajowy

Transport chłodniczy odgrywa ważną rolę w przewozie produktów, które wymagają pozostawania w niskich temperaturach. Od tego, na jaką firmę zdecydujemy się, w dużej mierze zależy gwarancja dostarczenia produktów w doskonałym stanie do naszych kontrahentów. Wybrany przewoźnik gwarantować musi nie tylko wysoką jakość świadczonych usług, ale także niezawodność. Bardzo ważnym aspektem jest także posiadanie wykwalifikowanej kadry, która posiada stosowne uprawnienia do przewożenia np. żywności. 

Transport chłodniczy, a obowiązujące przepisy

Transport produktów za pomocą specjalnie przystosowanych do tego samochodów wymaga, aby te spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa, a także obowiązujących przepisów. W przypadku transportu chłodniczego kwestia ta jest znacznie bardziej skomplikowana, niż wtedy, gdy mamy do czynienia z ładunkami neutralnymi temperaturowo. Istotną kwestią, która obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w większości krajów europejskich, jest spełnienie normy, która regulowana jest przez umowę ATP. Obejmuje ona nie tylko wszelkie kwestie dotyczące samego procesu transportu, ale także obowiązkowego wyposażenia pojazdów, które wykorzystywane są do przewozu produktów. Ważne jest, aby pojazd wyposażony był nie tylko w możliwość sterowania temperaturą, ale także posiadał termograf, który na bieżąco zapisuje temperaturę w chłodni. W przypadku transportu leków bardzo często wymagana jest nie tylko opcja monitoringu temperatury, ale także uzyskania kompletnego wydruku. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru usług transportu chłodniczego?

Wybór usług transportu chłodniczego powinien być przemyślany, a także dogłębnie przeanalizowany. Oczywiście najważniejszym parametrem, podczas poszukiwania usługi transportu chłodnią, jest znalezienie ugruntowanej na rynku firmy, z doświadczeniem, a także z nowoczesną flotą.

Ważne jest, aby pojazdy oferowane przez firmę, spełniały normy ATP, dzięki czemu, będziemy mogli zlecić transport zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Mimo dostępności różnego typu pojazdów chłodniczych najlepiej wybrać tę firmę, które oferuje usługi przewozu za pomocą chłodni. W odróżnieniu od pozostałych metod pozwala ona na precyzyjne sterowanie temperaturą i jako jedyna umożliwia przewóz produktów głęboko mrożonych. Ze względu na bezpieczeństwo, istotne jest nie tylko swobodne regulowanie temperatury, ale także sposób zabezpieczenia przewożonych produktów podczas transportu. Jest to ważne szczególnie ze względu na możliwość uszkodzenia ładunku w transporcie.

Co prawda wiele firm oferuje ubezpieczenie przewożonych ładunków, jednak dla zleceniodawcy wiąże się to z przygotowaniem kolejnego transportu i opóźnieniami w dostawie. Oprócz kwestii logistycznych i możliwości wyboru optymalnej trasy przewozu, w przypadku przewożenia produktów wymagających chłodzenia, bardzo ważny jest też czas wykonania usługi, a właściwie przejazdu. W przypadku dłuższych tras warto wybierać firmy, które oferują przewóz w podwójnej obsadzie.