prasa krawędziowa cnc

Elementy metalowe są wykorzystywane podczas produkcji w wielu branżach. Jest to materiał o uniwersalnym zastosowaniu, trzeba mu jednak nadać ściśle określony kształt. Do tego celu wykorzystywane jest urządzenie zwane prasą krawędziową CNC. Jest ona stosowana podczas wytwarzania różnego typu elementów metalowych.

Precyzyjna obróbka blachy

Prasa krawędziowa CNC jest maszyną pozwalającą na precyzyjne gięcie arkuszy blachy metalowej. Charakteryzuje się dużą szybkością działania oraz powtarzalnością pozwalającą na wytwarzanie produktów masowych wykorzystywanych w wielu zakładach usługowych i warsztatach. Duże możliwości w zakresie formowania blachy powodują, że prasy krawędziowe CNC są wykorzystywane w branży budowlanej i motoryzacyjnej, między innymi, przy produkcji części maszyn oraz elementów chroniących urządzenia przed uszkodzeniami.

Sterowanie komputerowe

Nowoczesna prasa krawędziowa CNC jest obsługiwana za pomocą systemów komputerowych. Umożliwiają one dokładne programowanie działania urządzenia, dzięki czemu do obsługi maszyny potrzebna jest tylko jedna osoba -— operator nadzorujący pracę. System komputerowy pozwala na programowanie dowolnych kształtów, a także zapisywanie ustawień w pamięci i wykorzystywanie ich w późniejszym czasie. Duża szybkość i precyzja działania powodują, że prasy krawędziowe CNC sprawdzają się doskonale w produkcji wielkoseryjnej, jak również podczas produkcji elementów o dużych rozmiarach i dużej wadze.

Różne rodzaje napędu

Podczas wyboru prasy krawędziowej CNC należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby zakładu związane z obróbką elementów metalowych. Na rynku dostępne są urządzenia różniące się między sobą rodzajem napędu. Prasa krawędziowa CNC wyposażona w napęd mechaniczny to doskonałe rozwiązanie pozwalające na uzyskanie precyzyjnej i szybkiej pracy.

Siła nacisku na miarę potrzeb

Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na siłę nacisku urządzenia. Materiały wymagające użycia niewielkiej siły nacisku powinny być przygotowywane przy pomocy prasy krawędziowej z napędem pneumatycznym lub elektrycznym. Natomiast do gięcia grubych blach o dużych powierzchniach należy stosować prasy krawędziowe CNC wyposażone w napęd hydrauliczny. Siła nacisku tych urządzeń może sięgać nawet kilkuset ton, co powoduje, że sprawdzają się one znakomicie podczas masowej produkcji elementów metalowych.

Wymiary i liczba dostępnych osi

Prasa krawędziowa CNC pozwala na gięcie materiałów o określonych długościach. Parametr ten jest zwykle wyrażony w milimetrach i musi być dostosowany do wymiarów obrabianych elementów. Kolejne ważne cechy to prędkość gięcia oraz liczba wykorzystywanych osi. Urządzenia o większej liczbie osi pozwalają na szybsze ustawienie parametrów pracy, a także uzyskanie bardziej skomplikowanych kształtów.

Trwałość i bezpieczeństwo

Ważną informacją jest również fakt, czy wybrane urządzenie posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o zakupie maszyny znanego producenta. Przed zakupem warto sprawdzić wiarygodność firmy oraz opinie dotychczasowych klientów. Dzięki temu prasa krawędziowa CNC spełni swoje funkcje i będzie mogła służyć bezawaryjnie przez długi czas w zakładzie produkcyjnym.