Braki w uzębieniu pojawiają się z wielu przyczyn. Mogą być one następstwem próchnicy, złego odżywiania, chorób dziąseł czy powstać w wyniku urazów szczęki. Niekompletne uzębienie przysparza wielu kłopotów. Dzięki nowoczesnej protetyce stomatologicznej można przywrócić pełną funkcjonalność zębów, uzyskując bardzo dobre efekty kosmetyczne.
Konsekwencje utarty zębów
Jama ustna wraz z elementami stanowi precyzyjnie działający mechanizm, a brak chociażby jednego zęba prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych.
Przemieszczanie się zębów
W wyniku utraty zęba dochodzi do przeciążenia zębów sąsiednich, które na skutek braku oparcia pochylają się w kierunku luki. Zęby przeciwstawne, szukając kontaktu, zaczynają wysuwać się z kości. W konsekwencji sprawiają wrażenie wydłużonych, a symetria uśmiechu zostaje zaburzona. Jest to tzw. efekt Godona.
Przeciążenie i starcie zębów
Aby rozdrabniać pokarmy, szczęki pracują z dużą siłą. W przypadku niekompletnego uzębienia ta intensywna praca będzie prowadzić do szybszego ścierania się pozostałych zębów. Zwiększa się także ryzyko ich złamania.
Problemy trawienne
Niekompletne uzębienie powoduje problemy z przyjmowaniem pokarmów. Żucie może niekiedy powodować dyskomfort, co może wpływać na zmianę nawyków żywieniowych. Źle zbilansowana dieta doprowadza do niedoborów mikro- i makroelementów, które rzutują na metabolizm i zdrowie. Niedostateczne rozdrobnienie pokarmu i połykanie zbyt dużych kawałków pokarmów może powodować problemy z układem pokarmowym lub tyciem.
Problemy z mową
Oprócz problemów z żuciem niekompletne uzębienie często prowadzi do zmiany pozycji języka w jamie ustnej, a w konsekwencji do niewyraźnej wymowy. Zaburzenia mowy mogą w znacznym stopniu utrudniać funkcjonowanie. Osoby dotknięte tą przypadłością mogą być zawstydzone i mieć mniejszą pewność siebie.
Utrata kości
Po utracie zęba stopniowo zanika kość, która była dla niego oparciem. Stopniowe zmniejszenie tkanki kostnej prowadzi do zmian w strukturze twarzy. Atrofia przyczynia się do wysunięcia brody do przodu, co powoduje zniekształcenie profilu.
Starzenie się
Brak zębów wspierających skórę wokół ust może skutkować przyspieszonym starzeniem się twarzy. Często dochodzi do powstania wokół ust widocznych zmarszczek czy zapadania się warg. Osoby z niekompletnym uzębieniem mogą wydawać się starsze niż są w rzeczywistości.
Relacje międzyludzkie i zdrowie psychiczne
Wygląd zębów wpływa na kontakty międzyludzkie. Dzięki uśmiechowi ludzie szybciej zyskują sympatię, wzbudzają zaufanie oraz robią lepsze wrażenie. Osoby z brakami zębów mogą być zawstydzone i unikać uśmiechu, a to może przekładać się wiele aspektów naszego życia. Strach przed oceną ze strony otoczenia sprawia, że trudniej znaleźć w sobie motywację do poszukiwania nowej pracy czy do nawiązywania nowych kontaktów.
Protetyka stomatologiczna zębów zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy w jamie ustnej. Pojedyncze braki można uzupełnić poprzez zastosowanie implantów zębowych, mostów czy koron protetycznych. Indywidualnie dobrany plan leczenia pozwoli na powrót cieszyć się pełnym uśmiechem.