Wdrożenie instalacji fotowoltaicznej związane jest z wykonaniem indywidualnego projektu, który będzie stanowił podstawę do montażu instalacji PV u konkretnego użytkownika.

Od czego zaczyna się projektowanie instalacji fotowoltaicznej?

Projektowanie instalacji PV wiąże się z określeniem niezbędnych elementów, do których zalicza się m.in.:

  • liczba modułów PV
  • sposób oraz lokalizacja montażu modułów PV
  • typ falownika
  • przekrój przewodów
  • zabezpieczenie prądowe instalacji – rodzaj, jakość, liczba itd.

Istnieją różne rodzaje instalacji fotowoltaicznych, stąd ważny jest dobór falownika oraz pozostałego osprzętu. Na przykład w instalacjach typu off-grid (na wyspę) dodatkowy element to magazyn energii.

Projektowanie fotowoltaiki dla konkretnego odbiorcy odbywa się przy uwzględnieniu zapotrzebowania energetycznego budynku (łączny koszt zużycia energii elektrycznej w ciągu roku). Projekt instalacji PV można wykonać ręcznie albo przy użyciu programów do projektowania instalacji fotowoltaicznych – PV SOL, SMA Design itp.

Dobór modułów fotowoltaicznych

Przekrój modułów fotowoltaicznych, ich parametry, budowa różnią się w zależności od producenta. Przyjmuje się, że połączone w jeden string moduły fotowoltaiczne powinny pochodzić od tego samego producenta paneli PV i należeć do tej samej grupy. Kluczowym parametrem elektrycznym modułu fotowoltaicznego, warunkującym prawidłową pracę modułów połączonych w jeden szereg, jest ich optymalna tolerancja mocy. W trakcie pracy modułów fotowoltaicznych całkowita moc generowana przez string jest wynikiem iloczynu mocy modułów fotowoltaicznych, gdzie mnożnik stanowi wartość mocy najsłabszego z modułów fotowoltaicznych.

Wygląd paneli fotowoltaicznych

Osobom decydującym się na montaż fotowoltaiki na elewacji budynków może zależeć także na ich nienagannym wyglądzie. Oferta producentów modułów fotowoltaicznych daje możliwość wykonania instalacji z wykorzystaniem modułów cienkowarstwowych lub paneli krystalicznych. Pod względem estetyki i konstrukcji można dostosować instalacje PV do niestandardowych wymagań właściciela obiektu – istnieje możliwość zrealizowania zaawansowanych pomysłów architektonicznych i projektowych.

Jak ustalić gdzie konkretnie ma być montowana instalacja fotowoltaiczna, aby była opłacalną inwestycją?

Należy zastanowić się, gdzie będzie montowana instalacja fotowoltaiczna. Wybór miejsca ma kluczowe znaczenie dla efektywności systemu i opłacalności inwestycji dla właściciela fotowoltaiki. Instalacja PV może być montowana na dachu, na elewacji lub na gruncie. Warto sprawdzić, jaką liczbę modułów można bez przeszkód zainstalować w miejscu docelowym, aby osiągnąć możliwie maksymalną efektywność fotowoltaiki.

Instalację fotowoltaiczną montuje się tak, aby elementy architektoniczne takie jak: drzewa, krzewy, budynki, balkony, tarasy itp. nie powodowały jej zacienienia.

Najważniejszą kwestią na etapie projektowania rozmieszczenia modułów na wybranej powierzchni jest oszacowanie liczby modułów fotowoltaicznych.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje