Od wielu lat panuje przekonanie, że jednym z najlepszych sposobów inwestowania posiadanego kapitału jest zakup nieruchomości, którą następnie można wynająć. Jest to oczywiście pogląd prawdziwy – niezależnie od dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku, mieszkania nadal okazują się wyborem bezpiecznym. Żeby jednak uzyskać zadowalające wpływy z inwestycji, nie wystarczy kupić lokal. Cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że taka forma wykorzystania posiadanych środków jest tylko dla wybranych. Nic z tych rzeczy. Mimo wszystko warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc na etapie wyboru nieruchomości, a następnie przygotowania jej pod wynajem. W obu przypadkach należy zadbać o to, aby była ona maksymalnie atrakcyjna dla potencjalnych najemców.

Co wpływa na zainteresowanie mieszkaniami pod wynajem?

 Eksperci zgodnie twierdzą, że warto dobrze znać miasto, w którym chcesz zainwestować w nieruchomość. Dzięki temu jesteś w stanie określić, które lokalizacje już teraz są atrakcyjne, a które będą za chwilę, z powodu planowanych inwestycji na tym obszarze. Do tego dochodzi łatwość oceny obecnej oferty kulturalnej, jak również dostępności kluczowych miejsc i obiektów dla przyszłych mieszkańców.

  • Nie da się ukryć, że to właśnie lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność nieruchomości. Wydaje się to oczywiste, jednak warto podkreślić, że znacznie większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania blisko centrum, a także te, które zapewniają szybki, bezproblemowy dojazd do poszczególnych części miasta. Do tego dochodzi oczywiście całe zaplecze, a więc sklepy, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, kina oraz tereny zielone. Dobra lokalizacja nie tylko przyciągnie chętnych, ale też zapewni większą swobodę kształtowania ceny wynajmu. To z kolei przekłada się na możliwość uzyskania wyższych zysków.
  •  Poza ciekawym, wygodnym miejscem, spore znaczenie ma też samo mieszkanie. Jego metraż, rozkład pomieszczeń, zastosowane materiały oraz technologie budowlane – wszystko to w dużym stopniu wpływa na codzienny komfort życia. Do wyboru nieruchomości nie można więc podchodzić bezwiednie. Świadome inwestowanie polega również na właściwym przygotowaniu lokalu do wynajmu. Możesz to zrobić na własną rękę lub skorzystać z pomocy profesjonalistów, których usługi pozwolą zwiększyć szansę na znalezienie najemcy i uzyskanie dobrej ceny.
  • Nie da się ukryć, że wpływ na osoby zainteresowanie mieszkaniem ma podejście właściciela. Mowa tu nie tylko kształcie umowy, ale też o otwartości na utrzymywanie stałego kontaktu oraz pomoc we wszelkich kwestiach, które mogą być związane z codziennym użytkowaniem lokalu. Taka postawa znacznie ułatwi Ci finalizację całego procesu – nawet wówczas, gdy ustalona przez Ciebie cena jest wysoka.

 

Czy inwestycja w mieszkania na wynajem w 2023 roku nadal się opłaca?

 Rynek nieruchomości cały czas się zmienia. W dużej mierze jest on zależny od sytuacji gospodarczej – nie tylko w kraju, ale też na świecie. Między innymi z tego powodu tak często pojawiają się wahania cen.

Mimo wszystko, zakup nieruchomości nadal jest traktowany jako jeden z najbezpieczniejszych sposobów wykorzystania zgromadzonego kapitału. Wynika to w głównej mierze z faktu, iż wartość zakupionego mieszkania w najbliższej przyszłości może tylko wzrosnąć. Ryzyko inwestycyjne wciąż nie jest duże, a potencjalna stopa zwrotu zachęca do szukania okazji.

Oczywiście należy robić to świadomie, z pełną wiedzą na temat czynników, które decydują o atrakcyjności poszczególnych lokali w oczach najemców. Zaprezentowane informacje pozwolą Ci nie tylko wybrać dobrą lokalizację, ale również przygotować mieszkanie w taki sposób, by okazało się interesujące w oczach osób zainteresowanych wynajmem. Znacznie ułatwi Ci to także ustalenie korzystnej dla Ciebie ceny.

źródło: SŁAWBUD nowoczesne bloki mieszkalne