Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. W tym przypadku należy pomyśleć o wyglądzie, rozmiarze czy technologii wykonania takiej konstrukcji. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, głównie ze względu na szybkość realizacji, trwałość i estetykę, jest ogrodzenie panelowe. Najprostsza odmiana takiego ogrodzenia składa się z wbetonowanych w ziemię słupków, do których montowane są panele ogrodzeniowe. Z pewnych względów warto jednak uzupełnić taką konstrukcję o specjalną podmurówkę.
Dlaczego podmurówka?
Podmurówka to element znajdujący się pomiędzy ziemią a faktycznym panelem ogrodzeniowym. Jego zadaniem jest izolacja ogrodzenia od gleby, uniemożliwienie wrastania roślin w konstrukcję ogrodzenia oraz ogólne wzmocnienie modułu. Ponadto starannie wykonana podmurówka znacząco wpływa na estetykę całego ogrodzenia, nadając mu eleganckiego charakteru.
Tradycyjne podmurówki wylewa się z betonu. Wymaga to jednak wykonania płytkiego wykopu, oszalowania, zbrojenia oraz wylania betonu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w sytuacji, gdy płot ma zostać wzniesiony na nierównym lub niestabilnym terenie. W takim wypadku powszechnie rezygnuje się z wykonywania podmurówki, ponieważ koszty takiego przedsięwzięcia są zbyt wysokie w stosunku do całkowitej ceny inwestycji. Ciekawą alternatywą dla tworzonej od podstaw podmurówki jest podmurówka prefabrykowana do ogrodzenia panelowego.
Podmurówka prefabrykowana do ogrodzenia panelowego
W przypadku ogrodzeń panelowych często stosowanym rozwiązaniem jest właśnie podmurówka z gotowych elementów betonowych. Tego rodzaju akcesoria do ogrodzeń panelowych zasadniczo zbudowane są z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest łącznik przeznaczony do łączenia kolejnych elementów w jednej linii lub pozwalający na spajanie kilku komponentów pod kątem prostym. Łącznik zakładany jest na wbetonowany w ziemię słupek ogrodzenia. Następnie w łączniki dwóch sąsiadujących ze sobą słupków należy wsunąć deskę ogrodzeniową, czyli płaski element betonowy (gładki lub ozdobny), który zamyka przestrzeń między słupkami. Typowe wymiary desek ogrodzeniowych to 2 lub 2,5 metra.
Elementy prefabrykowane do podmurówek wykonywane są z bardzo mocnego, zbrojonego drutem stalowym betonu. Ponadto są odporne na trudne warunki atmosferyczne i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Nad podmurówką z powodzeniem można zamontować właściwy panel ogrodzeniowy.
Zalety podmurówki prefabrykowanej
Montaż gotowej podmurówki jest niezwykle prosty, dlatego zazwyczaj przebiega stosunkowo szybko. Warto przy tym podkreślić, że podmurówka prefabrykowana do ogrodzenia panelowego zachowuje wszystkie zalety podmurówki tradycyjnej, niwelując jednocześnie jej wszelkie wady. Przykładowo jej montaż może odbywać się w każdych warunkach pogodowych, podczas gdy wylewkę betonową powinno się wykonywać w temperaturze od 5 do 25°C. Ponadto w przypadku tradycyjnych podmurówek, beton powinien wysychać w bardzo stabilnych warunkach. Jeżeli bowiem w trakcie wiązania się mieszanki znacząco zmieni się wilgotność, nasłonecznienie czy temperatura, w konstrukcji prawdopodobnie powstaną naprężenia, skutkujące pęknięciami lub łuszczeniem się betonu. Gotowe prefabrykaty stosunkowo łatwo radzą sobie także z nierównościami terenu, które mogą zostać wyeliminowane poprzez odpowiednie ustawienie łączników. W przypadku pochyłości terenu wykonuje się podmurówkę w systemie schodkowym. Technologia ta nie jest jednak bardziej zaawansowana niż w przypadku modułu wznoszonego na terenie płaskim. Natomiast podmurówka tradycyjna w takiej sytuacji wymagałaby wykonania bardzo skomplikowanych szalunków. Warto też podkreślić, że koszty robocizn będą znacznie niższe, ze względu na krótszy czas realizacji zlecenia.
Zastosowanie podmurówki prefabrykowanej do ogrodzenia panelowego jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, a zarazem estetycznym. Wybór gotowego modułu pozwala również zaoszczędzić czas i pieniądze.