Co na suchość pochwy po menopauzie?

Menopauza oznacza wiele zmian w organizmie. Jedną z tych, która może okazać się najgorsza dla wielu kobiet jest suchość pochwy. Czy objawy takie jak pieczenie i swędzenie powinny być powodem do niepokoju? Czy suchość pochwy należy leczyć czy też przeczekać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego artykułu.

Suchość pochwy – tylko w okresie klimakterium?

Przyczyn występowania suchości pochwy jest zdecydowanie więcej. Jej pojawienie się może być uzależnione zarówno od czynników hormonalnych, jak i fizjologicznych i środowiskowych. Suchość pochwy może pojawić się na skutek przyjmowania niektórych leków, przed miesiączką, a nawet z powodu choroby np. nowotworów. Najważniejszym elementem leczenia schorzenia jest szczera rozmowa na jej temat. W momencie uświadomienia sobie problemu, można podjąć kroki, celem uzyskania pomocy specjalisty.

Co powoduje suchość pochwy w trakcie menopauzy?

Suchość pochwy dotyczy nawet 50% kobiet w okresie menopauzy. Niedostateczna produkcja naturalnego śluzu wynika z nagłego spadku żeńskich hormonów. W tym czasie produkcja estrogenu staje się coraz niższa i właśnie z tego powodu w błonach śluzowych mogą występować tego typu problemu.

Do najważniejszych objawów suchości pochwy należy zaliczyć:

  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • podrażnienia pochwy,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • suchość,
  • problemy z układem moczowym.

Suchość pochwy jest zjawiskiem, do którego niektóre kobiety nie chcą się przyznawać. W rzeczywistości problem ten jest dość powszechny, a także bardzo prosty w leczeniu. Z tego względu, w przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów warto od razu zgłosić się do lekarza. Nieleczona suchość pochwy może spowodować infekcję okolic intymnych.

Jak leczy się suchość pochwy?

Czego powinno się użyć do leczenia suchości pochwy? Ostateczna decyzja zależy od lekarza ginekologa, który opiekuje się pacjentką. Jego zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i dobór odpowiedniej metody leczenia.

Terapia suchości pochwy najczęściej odbywa się przy wykorzystaniu leków bazujących na estradiolu. Mogą one mieć formę pierścieni, globulek lub czopków. W niektórych przypadkach stosowanie tego typu preparatów nie jest wskazane, ze względu na stan pacjentki. Co wówczas można zastosować do leczenia suchości pochwy?

Kremy i maści o działaniu nawilżającym są w stanie przynieść czasową ulgę. W przypadku tego typu środków w ich składzie można znaleźć takie substancje jak witamina E czy kwas hialuronowy. Często krem lub maść na suchość pochwy stanowi też uzupełnienie terapii.

Suchość pochwy to jeden z popularnych objawów towarzyszących menopauzie. Nie należy obawiać się wystąpienia przykrych dolegliwości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie się do tego, że się pojawią. W tym celu warto udać się do lekarza jeszcze przed rozpoczęciem menopauzy. Specjalista odpowie na wszystkie pytania pacjentki w związku z okresem klimakterium. Przepisze też doraźne środki, które pozwolą szybko pozbyć się suchości pochwy w przypadku jej nagłego wystąpienia.

Powiązane wpisy