Zakup zmywarki to najczęściej niemały wydatek, dlatego warto dbać o swój sprzęt, a także użytkować go zgodnie z załączoną instrukcją. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że pewnych zniszczeń w zmywarce może dokonać zwykła woda i zawarte w niej związki chloru oraz sole, które osadzają się na najważniejszych elementach urządzenia w postaci tzw. kamienia.
Czym jest twardość wody i jak ją rozpoznać?
Kluczowym czynnikiem jest w takim wypadku parametr nazywany twardością wody. Im więcej jonów magnezu i wapnia, tym woda jest bardziej twarda. Rozróżnia się 5 stopni w skali twardości wody:
- bardzo miękka
- miękka
- średnio twarda
- twarda
- bardzo twarda
Oczywiście z punktu widzenia zmywarki, najbardziej niekorzystna jest praca na twardej oraz bardzo twardej wodzie.
Ocenę twardości wody można z powodzeniem przeprowadzić w domowych warunkach w bardzo prosty sposób. Jeśli informacja ta nie została przekazana przez naszego dostawcę wody, czyli sieć wodociągów, wówczas można to sprawdzić za pomocą dostępnego w sklepach kropelkowego testera wody lub testera paskowego, dzięki któremu oprócz twardości wody można również sprawdzić zawartość związków chloru oraz odczyn pH.
Negatywne skutki mycia w twardej wodzie
Zmywarki, zaraz obok pralek, to sprzęty w gospodarstwie domowym najbardziej narażone na działanie twardej wody, która systematycznie wyniszcza sprzęt, co w efekcie może doprowadzić do awarii. Twarda woda, przepływając przez zmywarkę, osadza na jej elementach grzewczych, pompie odpływowej, a nawet na wewnętrznych ścianach, minerały szybko przybierające postać trudnego do usunięcia kamienia. W takich warunkach zmywarka ulega znacznie większej eksploatacji, a efektywność zmywania znacznie się obniża. Naczynia po skończonym cyklu mycia wcale nie wyglądają na czyste, wręcz przeciwnie – są poryte zaciekami i osadem. Zbyt duże nagromadzenie kamienia może powodować namnażanie się bakterii, brzydki zapach ze zmywarki, a także trudności w przepływie wody przez przewody doprowadzające. W efekcie prowadzi to do przestoju urządzenia i wymaga wizyty dobrego serwisanta sprzętu AGD.
Jak walczyć z twardą wodą?
Nie ulega też wątpliwości, że twarda woda znacząco przyspiesza zużycie urządzenia i zwiększa jego awaryjność. W Polsce twardość wody zależy przede wszystkim od regionu, przy czym przeważa jednak woda twarda oraz średnio twarda. Prawidłowe działanie zmywarki wymaga natomiast wody miękkiej, pozbawionej nadmiarowej ilości jonów magnezowo-wapniowych. Tak popularne w gospodarstwach domowych stosowanie soli do zmywarek nie rozwiązuje problemu.
Dobrym pomysłem wydaje się za to stosowanie w zmywarce żywicy jonowymiennej, która wyłapuje i wiąże jony wapnia i magnezu, a tym samym usuwa je z wody i sprawia, że traci ona swoją pierwotną twardość. Żywotność takiego złoża żywicznego jest dość długa, pod warunkiem że do każdego cyklu zmywania stosujemy dobrej jakości sól.
Można się ustrzec twardej wody, stosując także dobrej jakości magnetyzery wody, które podobnie jak żywica zapewniają skuteczną filtrację wody z węglanów wapnia i magnezu. Jeśli jednak zmywarka odmówi posłuszeństwa, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu sprzętu AGD, który zweryfikuje usterkę i dokona niezbędnych napraw.
Jeśli decydujemy się na zakup zmywarki, mamy nadzieję, że zwolni nas ona z codziennego obowiązku. Chcemy, by wyjmowane z niej naczynia były czyste i pozbawione smug. Warto pamiętać, że jest to możliwe pod warunkiem stosowania odpowiednich środków ochrony zmywarki oraz środków zmiękczających wodę.
Inspirowane: serwisagd24.pl – naprawa zmywarek