Czy warto zainwestować w wózki widłowe elektryczne?

Wózki widłowe występują w wersji spalinowej oraz elektrycznej coraz popularniejszej ze względu na możliwość dostosowania się do rygorystycznych norm środowiskowych. Dlaczego warto postawić na widłowe wózki elektryczne i na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę pod kątem serwisowym?

Dlaczego wózek widłowy elektryczny w magazynie?

  • wykonywanie zadań w każdych warunkach – polityka klimatyczna forsowana przez instytucje unijne sygnalizuje wyraźnie odchodzenie od silników spalinowych na rzecz elektrycznych w najbliższej przyszłości. Przedsiębiorcy, którzy chcą wykorzystywać wózek widłowy nawet w warunkach wrażliwych środowiskowo muszą postawić na modele elektryczne.
  • koniec z wydzielaniem szkodliwych spalin i obniżenie poziomu hałasu – większa czystość eksploatacji to korzystny wpływ na BHP. Wózki widłowe elektryczne hałasują też mniej intensywnie od swoich spalinowych odpowiedników,
  • występują w wielu wersjach – wózki widłowe można spotkać w wielu wersjach przystosowanych do strategii zarządzania magazynem. Wózki wysokiego składowania, czy przegubowe to tylko niektóre z przykładów,
  • naprawa silników elektrycznych w wózkach widłowych występuje niezwykle rzadko, a rekomendowane w branży urządzenia wytrzymują duże obciążenia i posiadają coraz wydajniejsze baterie najczęściej wystarczające przy obsłudze dużego magazynu.

W jaki sposób podejść najlepiej do przetestowania mechanizmu?

Niektórzy producenci proponują klientom zainteresowanym przetestowaniem wózków widłowych elektrycznych usługę wynajmu połączoną z długoterminowym serwisem. To szansa na rzeczywiste porównanie zalet. Modele akumulatorowe cechuje prosta konstrukcja, co wpływa na obniżenie kosztów serwisowych. Mniejsze podwozie ułatwia szybkie manewrowanie, a doświadczeni operatorzy poruszają się elektrykami znacznie szybciej i bezpieczniej. Pewne ograniczenie stwarza jeszcze udźwig, ale na rynku już występują rozwiązania obsługujące ponad 5 ton. Niewielki promień skrętu elektryka przydaje się w ciasnych miejscach.

Czy trzeba się martwić stanem silnika elektrycznego i jak zaplanować konserwację?

Napęd elektryczny okazuje się tańszy w długoterminowej konserwacji, chociaż przedsiębiorca musi na początku nieco więcej zainwestować w sam wózek widłowy. Z czasem jednak użyteczność i ekonomia przemawia na korzyść modelu akumulatorowego. Warto zauważyć, że w wózkach widłowych znajdują się dwa rodzaje silników, czyli jazdy i podnoszenia. Naprawa silników elektrycznych w wózkach widłowych dotyczy zatem wskazanych elementów i wynika najczęściej z przeciążenia układu, błędu ludzkiego. Operator powinien przetestować możliwości układu z obciążeniem i bez, a także w prawidłowy sposób określać stopień zużycia podzespołów. Dobra praktyka to współpraca z serwisem rozumiejącym potencjał wózków elektrycznych. Im większa moc silnika, tym większy komfort przy intensywnej pracy.

Słowo podsumowania

Wózek elektryczny to wszechstronne i długoterminowo ekonomiczne rozwiązanie do każdego magazynu ze względu ma mnogość dostępnych modeli. Usługi serwisowe zdążyły się już przystosować do tego technologii, więc użytkownik nie będzie miał problemów z dostępem do ekspertów.

Powiązane wpisy