Drewniane schody – zabezpieczanie, pielęgnacja, utrzymanie

Ze względu na swój ponadczasowy charakter drewno sprawdza się w aranżacji właściwie każdego wnętrza. Jest eleganckie oraz wizualnie ociepla pomieszczenia. Świetnie nadaje się do wykończenia podłogi, nie tylko wewnątrz domu, ale także na werandzie, tarasie, czy też patio. Jednakże to nie wszystkie z jego zastosowań. Drewno sprawdzi się również jako podstawowy budulec schodów bądź materiał służący do ich wykończenia – czy to przy obkładaniu nim całych stopni, czy tylko przy obudowaniu samych stopnic betonowych schodów. Jeśli nie jesteś pewien, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu, przeczytaj nasze know-how dotyczące zabezpieczania, pielęgnacji i utrzymania drewnianych schodów i sam zdecyduj, czy warto zdecydować się na nie zdecydować.

Jak wybrać odpowiednie drewno do budowy lub wykończenia schodów?

W praktyce schody da się zbudować w zasadzie z każdego rodzaju drewna. Jest to jednak taka powierzchnia w domu, którą często się eksploatuje, dlatego też zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rodzaju drewna, należy kierować się nie tylko gustem czy aranżacją wystroju, ale także odpowiednimi właściwościami materiału. Z oczywistych względów do budowy i obudowywania betonowych schodów najlepiej wykorzystywać twarde rodzaje drewna. Charakteryzują się one dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, które mogą wynikać z obciążeń, jakim są poddawane schody podczas codziennego użytkowania. Największą popularnością wśród rodzimych gatunków, podobnie jak w przypadku wykańczania podłóg, cieszy się dąb, głównie dzięki ogromnej dostępności, wytrzymałości i szlachetnej formie. Druga opcja to oczywiście drewno egzotyczne, często jeszcze twardsze niż nasze krajowe, jednakże warto pamiętać, że w tym przypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami materiału. Dobrym rozwiązaniem może wydawać się drewno bambusowe, które pomimo panujących opinii jest bardzo twarde i wytrzymałe, a przy tym tańsze niż dąb.

Jak odpowiednio zabezpieczyć drewniane powierzchnie na schodach?

Podobnie jak przy wyborze odpowiedniego rodzaju drewna, także rodzaj środka użytego do zabezpieczenia drewnianych schodów ma duże znaczenie. Aby cieszyć się pięknymi stopniami przez długie lata, należy bezwzględnie użyć twardego lakieru odpornego na ścieranie i zarysowania, który jednocześnie nie będzie zbyt śliski. Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą warstwę, która chroni je przed uszkodzeniami. W przypadku tak wrażliwych powierzchni jak drewniane schody producenci odradzają wybór oleju do zabezpieczenia, gdyż drewno chronione od wewnątrz pozbawione jest warstwy lakieru, przez co może ulec szybkim odkształceniom np. na skutek chodzenia po schodach w butach lub wycieraniu na skutek wzmożonej eksploatacji.

Jak dbać o drewniane schody?

Drewniane schody, podobnie jak drewniana podłoga cieszą oko swoim pięknem, jednakże wymagają nieco większej ostrożności, uwagi i pracy od ich posiadacza. Przede wszystkim należy użytkować i dbać o nie z głową. Największym wrogiem lakierowanego drewna jest woda i piasek. Ze względu na charakter łącznika między piętrami schody poddawane będą częstszemu użytkowaniu niż podłoga w sypialni czy salonie. Z tego względu należy odpowiednio często dbać o porządek w tej okolicy – najlepiej zamiatając bądź odkurzając je codziennie, co pomoże zmniejszyć możliwość ścierania wierzchniej warstwy lakieru. Jako że lakier i drewno nie przepadają za wodą, należy unikać takiego połączenia, niezwłocznie wycierając mokre powierzchnie. Schody powinno przecierać się wilgotną szmatką, a nie myć mokrym i cieknącym mopem. Ponadto na rynku istnieje wiele wiodących marek specjalizujących się w preparatach do codziennej i okresowej pielęgnacji oraz mycia i renowacji lakierowanego drewna. Nie należy zapominać, że w przypadku schodów zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące powinno się przeprowadzać dwa razy częściej niż w przypadku pozostałych drewnianych powierzchni z racji tego, że schody obok korytarza są najbardziej eksploatowanym miejscem w domu. Aby zadbać o jak najlepsze utrzymania elementów drewnianych, warto rozważyć również ściąganie obuwia (zwłaszcza butów na obcasie) przed wejściem na piętro.

Źródło: dlapodlogi.pl – środki do pielęgnacji podłóg drewnianych

Powiązane wpisy