Gdzie wykorzystuje się technikę fleksograficzną?

Jedną z nowoczesnych technik drukarskich jest fleksografia. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymaga się wysokonakładowego wydruku z zachowaniem jego wysokiej jakości i z uwzględnieniem optymalizacji kosztów. Atutem wydruku fleksograficznego jest możliwość wprowadzania w nim wielu modyfikacji i ozdobników, co wpływa na warstwę estetyczną wydruku. Czym jest technika fleksograficzna i gdzie się ją wykorzystuje?

Czym jest wydruk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny to technika, w której wykorzystuje się farby ciekłe szybkoschnące. Nazwa tej techniki powstała od greckiego słowa „flekso”. Nawiązuje ono do giętkich form wykorzystywanych w procesie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie nawet wypukłego wydruku. Pierwszy raz metoda ta pojawiła się w połowie XIX wieku, jednak większą popularność zyskała dopiero 80 lat później. Wówczas do produkcji wykorzystywane gumę wulkanizowaną, która zapewniała większą wydajność i elastyczność wydruku, niż wcześniej stosowane metalowe czcionki.

Jakie są zalety druku fleksograficznego?

Fleksografia ma sporo zalet. Przede wszystkim to skuteczne rozwiązanie w zakresie obniżenia kosztów wydruku, przy zachowaniu jego dobrej jakości i czytelności. Elastyczne formy pozwalają na zadrukowanie różnego rodzaju powierzchni, w tym m.in. folie metalizowane, materiały ekologiczne i inne delikatne struktury. Możliwość zastosowania wypukłego i estetycznego wydruku z dodatkowymi dekorami sprawia, że materiały reklamowe, czy etykiety będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla odbiorców i zapadną w ich pamięci na dłużej. To sposób na wyróżnienie swojego produktu spośród innych podobnych dostępnych na sklepowych półkach.

Wiele osób zwraca uwagę także na takie dodatki do wydruku fleksograficznego jak zdobienia, lakiery zapachowe, strukturalne, czy też uszlachetniające. Pozwala to na pełną indywidualizację wydruku oraz na tworzenie bardzo ciekawych i artystycznych projektów, które oddziałują na kilka ludzkich zmysłów. We fleksografii wykorzystuje się przede wszystkim farby fleksograficzne szybkoschnące, ale można zastosować także mniej standardowe opcje, w tym farby reagujące na zmianę temperatury otoczenia.

Gdzie wykorzystuje się druk techniką fleksograficzną?

Bardzo często ten rodzaj techniki drukarskiej wykorzystuje się do drukowania etykiet. Nowoczesne drukarki pozwalają na znaczne obniżenie kosztów druku wysokonakładowego, przy zachowaniu jego wysokiej jakości i zgodności z wymaganiami przepisowymi, co jest kluczowe przy etykietach produktów spożywczych, leczniczych, czy też środków chemicznych.

Ponadto technika fleksograficzna wykorzystywana jest m.in. do tworzenia opakowań elastycznych, tekturowych, kartonowych, toreb plastikowych, czy też w produkcji gazet i książek. Dzięki fleksografii możliwe jest pokrycie nadrukiem falistej i giętkiej tekstury, aluminium, czy też folii termokurczliwych. Te aspekty wpływają na popularność wykorzystywania techniki przez profesjonalistów oraz wymagających i świadomych klientów. W celu zrealizowania takiego wydruku, warto sprawdzić, jakie zakłady poligraficzne w okolicy posiadają niezbędne urządzenia do jego wykonania.

Powiązane wpisy