Jak działa fontanna ogrodowa?

Dobrze dobrana fontanna ogrodowa świetnie dopełni każdy ogród, szum płynącej w niej wody pozwoli się zrelaksować. Jej obecność będzie także nieoceniona w każdy gorący, letni dzień. Taka dekoracja wzbogaci naszą aranżację i doda jej elegancji lub tajemniczości. Ilość rozwiązań, na które możemy się zdecydować, pozwala dopasować fontannę do każdego, nawet najmniejszego ogrodu. Jest to też dobra alternatywa dla oczka wodnego.

Jak działa fontanna?

Działanie większości fontann opiera się na obiegu zamkniętym. Z pomocą pompy elektrycznej woda krąży pomiędzy zbiornikiem a częścią zewnętrzną. W zależności od rodzaju i zastosowania stosuje się przeróżne rozwiązania, podstawowymi elementami są jednak pojemnik na wodę, pompa, element dekoracyjny i podłoże przechwytujące. Zbiornik wody, zazwyczaj umieszczany pod ziemią, pełni czasem jednocześnie funkcję nadziemnego elementu dekoracyjnego. Pompa solarna lub przewodowa jest dobierana w zależności od wielkości i ilości wody przepływającej przez konkretny projekt. Podłoże natomiast, oparte w większości przypadków na stalowej kracie lub bezpośrednio na zbiorniku, dobierane jest pod względem estetyki. Przykładowo: fontanna ogrodowa betonowa bardzo dobrze komponuje się z podłożem z drobnego kamienia dekoracyjnego lub ze zbiornikiem otwartym.

Rodzaje fontann ogrodowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje fontann ogrodowych: nadziemne oraz podziemne. Różnica wynika z tego, gdzie znajduje się źródło wody. Pierwszy typ jest mobilny, dekoracyjny pojemnik pozwala na dowolne przestawianie całej konstrukcji, zazwyczaj stosuje się go w małych projektach. Jest on najczęściej spotykany w fontannach gotowych, niewymagających montażu. Takie rozwiązanie z powodzeniem może znaleźć się nie tylko w ogrodzie, lecz także na tarasie czy balkonie. Miniaturową instalację możemy również wykonać z betonowej lub kamionkowej donicy/misy.

Drugi typ, ze źródłem podziemnym, daje znacznie większe możliwości. Duża zabudowa może być elementem centralnym podwórka lub ogrodu. Fontanna ogrodowa z kamienia lub cegły będzie się świetnie prezentować przed domem. Zbiornik ukryty pod ziemią pozwala także na stworzenie nietypowych, przyciągających wzrok kreacji. Z powodzeniem możemy udekorować taką konstrukcję niskim żywopłotem, stworzyć instalację kaskadową lub pokusić się o atrakcyjny układ kilku strumieni wody. Ciekawą formą fontanny jest także gejzer lub ścianka, po której spokojnie spływa jednolita tafla wody.

Czym kierować się przy wyborze?

Dobór tej ciekawej dekoracji jest kwestią indywidualną. W zależności od stylu, w jakim został zbudowany nasz dom i aranżacji naszego ogrodu, możemy pokusić się o rozwiązania nowoczesne, klasyczne i eleganckie lub nawiązujące do natury. Do szykownego podwórka o sporej otwartej przestrzeni świetnie pasować będzie nadziemna fontanna ogrodowa betonowa. Do małych powierzchni, ze względu na niewielkie rozmiary i lekką, niedominującą estetykę dobrym wyborem będą wszystkie rozwiązania z ozdobnym zbiornikiem. Z racji mnogości możliwych aranżacji i wymiarów praktycznie wszędzie sprawdzi się natomiast fontanna ogrodowa z kamienia. Jej uniwersalność wynika przede wszystkim z możliwości dostosowania konstrukcji pod względem charakteru konkretnego miejsca.

Zaplanujmy nie tylko design, ale też technologię, której użyjemy. Pompa solarna pozwoli uniknąć konieczności poprowadzenia dodatkowej instalacji elektrycznej, konkretny model musimy jednak dopasować do naszej fontanny pod względem wydajności. Dedykowany do konkretnej pompy zbiornik pozwoli z kolei uniknąć problemów z montażem.

Pielęgnacja fontanny

Gdy już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami fontanny ogrodowej, nie zapominajmy o jej pielęgnacji. Niezależnie od rodzaju zastosowanych rozwiązań musimy co jakiś czas sprawdzać i uzupełniać poziom wody oraz usuwać zanieczyszczenia takie jak liście, owady czy pyłki. Na zimę usuńmy wodę całkowicie, zapobiegnie to uszkodzeniu naszej konstrukcji przez mróz.

Dobrze dobrana i zadbana fontanna będzie cieszyć właściciela przez długie lata, ten niebanalny dodatek do naszego ogrodu z pewnością wyróżni nasze podwórko i da nam poczucie wyjątkowości. Nie śpieszmy się jednak przy wyborze i dokładnie zaplanujmy konstrukcję. Unikniemy w ten sposób wielu niepotrzebnych rozczarowań i frustracji.

źródło: jurand.pl – figury i rzeźby

Powiązane wpisy