Jak przygotować się do USG ginekologicznego?

Każda z kobiet, wie jak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Często oprócz cytologii i rutynowego badania ginekologicznego, niezbędnym jest wykonanie USG dróg rodnych. Takie badanie wykonywane jest zazwyczaj w diagnostyce nowotworów jajników, nierzadko również w przypadku niepłodności, czy nieregularnego miesiączkowania. Co należy mieć na uwadze, wybierając się na USG ginekologiczne, i jak się do niego prawidłowo przygotować?

DLA KOGO USG DRÓG RODNYCH?

USG dróg rodnych powinnyśmy wykonywać mniej więcej co dwa lata, w celu niezbędnej profilaktyki ginekologicznej. To badanie pozwala na wykrycie wielu anomalii czy chorób, ale nie tylko. USG ginekologiczne doskonale sprawdzi się;

– w przypadku kobiet będących we wczesnej ciąży
– u osób podejrzanych o posiadanie wad rozwojowych narządów płciowych
– u kobiet borykających się z endometriozą, torbielami jajników, mięśniaków macicy
– w diagnostyce nietrzymania moczu czy nowotworów narządów rodnych
– w przypadku diagnostyki pooperacyjnej macicy mniejszej
– w zlokalizowaniu antykoncepcji (wkładki wewnątrzmacicznej).

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO USG GINEKOLOGICZNEGO?

Przygotowanie do USG ginekologicznego jest równie ważne, jak przygotowanie przed konkretnym zabiegiem. Procedury te pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych odczuć oraz usprawnić badanie. Jednym z ważniejszych elementów przygotowawczych do badania USG dróg rodnych, jest całkowite opróżnienie pęcherza. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż żadna z nas nie chciałaby czuć nieprzyjemnego ucisku czy dyskomfortu podczas badania, poza tym pełny pęcherz zakłóca obraz. Drugim ważnym krokiem w procesie przygotowawczym jest odpowiednia higiena. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że jest ona niezbędna do osiągnięcia komfortu podczas badania. Kolejnym ostatnim krokiem jest zrelaksowanie się. Jeśli dostosujemy się do powyższych wymogów, możemy być pewne, że badanie będzie przeprowadzone bezboleśnie, szybko i sprawnie. Nie istnieją specjalne wytyczne, jeśli chodzi o przeprowadzenie badania w konkretnym czasie – można je wykonać w każdym dniu cyklu, chyba, że lekarz prowadzący zasądzi inaczej. Na badanie nie trzeba też przychodzić na czczo, ponieważ pełny żołądek nie ma wpływu na przebieg czy wyniki badań. Dodatkowo, jeśli już miałyśmy kiedyś wykonywane USG dróg rodnych, należy wziąć ze sobą jego wyniki i przedstawić osobie wykonującej badanie.

Podsumowując, by badanie poszło szybko i sprawnie, bez poczucia wstydu przed  jego wykonaniem należy:

– odświeżyć miejsca intymne
– dokładnie opróżnić pęcherz
– zrelaksować się
– w przypadku, gdy badanie USG było już kiedyś wykonywane, jego wyniki zabrać ze sobą.

USG DRÓG RODNYCH BIAŁYSTOK

Skoro wiemy już jak przygotować się do badania USG ginekologicznego, należy tylko znaleźć odpowiednie miejsce do jego wykonania. Jak się okazuje w Białymstoku to wcale nie jest takie trudne, bowiem istnieje wiele gabinetów, które posiadają wysokiej klasy aparaturę USG.

Powiązane wpisy