Wykładzina jest coraz rzadziej pojawiającym się elementem wystroju w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych. Znacznie częściej można spotkać się z tym rozwiązaniem w przestrzeniach publicznych, takich jak biura, siedziby banków czy placówki oświatowe. Jeśli zastanawialiście się, jak wygląda czyszczenie wykładziny dywanowej, to doskonale trafiliście. W tym artykule przedstawimy jakich środków i metod używa się w trakcie tego procesu i dlaczego to zagadnienie jest tak istotne.
Metody czyszczenia wykładzin
Czyszczenie wykładziny dywanowej można przeprowadzić na dwa sposoby – na sucho bądź na mokro. Bez względu na wybraną metodę, pranie wykładzin nie może zostać wykonane skutecznie bez użycia specjalistycznych środków chemicznych przeznaczonych do tego celu. Dogłębne oczyszczenie wykładziny wymaga także skorzystania z dedykowanego sprzętu. Nie trzeba jednak decydować się na jego zakup, gdyż istnieje wiele firm, oferujących możliwość jego wypożyczenia.
Pranie wykładzin w wariancie na mokro należy rozpocząć od skrupulatnego odkurzenia powierzchni. Podczas tego procesu konieczne jest zwrócenie uwagi na ewentualne uszkodzenia, gdyż czyszczenie tych miejsc może wymagać nieco więcej dokładności. Gdy powierzchnia zostanie odkurzona, należy dokonać próby wybranego środka chemicznego, wybranego to prania. W przypadku pozytywnego wyniku testu można przygotować roztwór i wlać go do urządzenia. Warto wiedzieć, iż w trakcie pracy odkurzacza do prania wykładzin działa on podwójnie – zarówno czyści powierzchnie, jak i ją płucze. Pranie wykładzin powinno zakończyć się wysuszeniem powierzchni, przy pomocy sprzętu suszącego.
Środki do czyszczenia wykładzin
Na rynku istnieje spory wybór specjalistycznych środków do czyszczenia wykładzin. Należy jednak mieć na względzie, iż nie każdy z nich może zostać użyty do ręcznego oczyszczania wykładzin dywanowych. Podczas dokonywania wyboru istotne jest zwrócenie uwagi na sposób zastosowania danej mieszanki. Stężenie roztworu powinno zostać dobrane względem stopnia zabrudzenia powierzchni wykładziny.
Cena preparatu przeznaczonego do prania dywanów jest z reguły uzależniona od jego pojemności. Średnia cena 1 litra specjalistycznego koncentratu wynosi ok. 15 zł, a koszt zakupu większych opakowań rośnie wprost proporcjonalnie do ilości produktu. Na podobny koszt należy się nastawić w przypadku wyboru odplamiacza bądź dedykowanych środków przeznaczonych do czyszczenia ekstrakcyjnego. Nie zawsze bowiem istnieje potrzeba dokładnego oczyszczenia całej powierzchni wykładziny, a jedynie jej zabrudzonego fragmentu.
Jak często prać wykładziny dywanowe?
Pranie wykładzin należy przeprowadzać z częstotliwością uzależnioną od intensywności jej eksploatacji. Regularne pozbywanie się brudu z wykładziny dywanowej wpływa na estetykę otoczenia, a co za tym idzie – na komfort w niej przebywania. Ma to szczególne znaczenie dla siedzib firm czy biur, które oprócz przyjemnej atmosfery powinny również zachowywać odpowiednie standardy czystości.
Dbanie o czystość podłoża nie powinno więc ograniczać się jedynie do czyszczenia wyłącznie wtedy, gdy doszło do jego widocznego zabrudzenia. Warto mieć na względzie, iż codziennie użytkowana wykładzina dywanowa zawiera duże ilości brudu, który może być źródłem alergenów. Wykładzina absorbuje bowiem resztki jedzenia czy inne odpadki organiczne, przez które jej powierzchnia jest idealnym miejscem dla rozwoju roztoczy, bakterii czy zarazków, często będących źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, obecny na wykładzinie piasek czy błoto z zewnątrz może sprawiać, iż powierzchnia materiału będzie znacznie szybciej się zużywać. Z tego powodu warto przeprowadzać czyszczenie wykładziny dywanowej ok. 2-4 razy w ciągu roku, zachowując odstęp ok. 3 miesięcy.
Czysta wykładzina dywanowa nie tylko pozwala osiągnąć wysoki poziom estetyki w pomieszczeniach, ale jest również bezpiecznym podłożem dla pracowników i innych osób w nich przebywających. Z tego względu warto regularnie oczyszczać jej powierzchnię z należytą precyzją, przy użyciu specjalistycznych preparatów.
źródło: pralniadarmar.pl – pranie mat wejściowych