Wybór odpowiedniego oświetlenia do dziecięcego pokoju wbrew pozorom nie jest łatwy. Oświetlenie tego typu powinno być funkcjonalne oraz łatwe i bezpieczne w użytkowaniu. Najlepiej, aby dobrze pasowało również do wystroju dziecięcej sypialni oraz „rosło” razem z dzieckiem. Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do pokoju naszego malucha?
Oświetlenie funkcjonalne – czyli jakie?
Oświetlenie może pełnić rozmaite funkcje. Należy zwrócić uwagę na to, aby lampa do pokoju dziecięcego zapewniała maluchowi optymalną ilość światła podczas zabawy czy nauki. Warto zadbać również o odpowiednią widoczność, np. gdy konieczne jest przewijanie czy karmienie dziecka w nocy. Przed zakupem konkretnego produktu należy zastanowić się nad umiejscowieniem źródeł światła. Jeżeli pokój jest nieduży, warto rozważyć zakup żyrandola dla dzieci, kolorowego kinkietu lub zainstalować ledowe listwy. Natomiast w sytuacji, gdy dysponujemy większą przestrzenią, być może dobrym rozwiązaniem będzie stojąca lampa z dekoracyjnym abażurem lub dziecięca lampka nocna z motywem ulubionej postaci.
Czy wiek dziecka ma znaczenie?
Wiek dziecka bywa decydujący przy wyborze konkretnego typu oświetlenia. Przykładowo żyrandole dla dzieci w pastelowych kolorach, które pobudzają wyobraźnię dziecka sprawdzą się wśród najmłodszych. Natomiast lampy do pokoju nastolatka, powinny być bardziej uniwersalne i pozbawione infantylnych wzorów. Wiek dziecka wpływa również na to, jakie przeznaczenie będzie miało oświetlenie. Dla maluchów z pewnością wystarczy dziecięca lampka nocna, która zapewni ciepłe światło przy zasypianiu. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy zapewnić oświetlenie, które rozjaśni najważniejsze dla nich miejsca w pokoju – te, w których znajdują się zabawki. Natomiast uczniowie podstawówki i starsze dzieci nie obejdą się bez lampki biurowej, która zapewni komfortowe warunki do czytania, odrabiania lekcji czy rozwijania zainteresowań.
Bezpieczeństwo – niezbędne minimum
Wybierając lampę do pokoju dziecięcego, dla pewności warto poszukać produktów dedykowanych dla tej grupy wiekowej, która charakteryzuje się niezwykłą ciekawością świata. Aby oświetlenie było bezpieczne, wszystkie przewody powinny być schowane w obudowie. Również włączniki muszą eliminować ryzyko zaklinowania się czy przycięcia małego, dziecięcego palca. W dziecięcym pokoju nie powinna znaleźć się oprawa wykonana z materiału, który łatwo nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur.
Natomiast lampy stojące muszą posiadać lekką, aczkolwiek stabilną konstrukcję, aby ograniczyć ryzyko przygniecenia dziecka. Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona, dlatego wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, warto zachować czujność i rozważyć wszystkie hipotetyczne sytuacje, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu naszej pociechy.
Stylowe, czy użytkowe? A może jedno i drugie?
W dzisiejszych czasach przy zakupie oświetlenia nie musimy już wybierać pomiędzy użytkowym a estetycznym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są bowiem lampki nocne czy biurkowe, kinkiety, żyrandole bądź lampy wiszące, w rozmaitych wersjach kolorystycznych, o prostych lub awangardowych wzorach, w klasycznych bądź niestandardowych formach, wykonane z różnorodnych materiałów. Niezależnie od tego w jakiej stylistyce utrzymany jest dziecięcy pokój, dobór pasującego oświetlenia nie stanowi już problemu. Jeżeli w najbliższych kilku latach nie planujemy remontu, warto zdecydować się na oprawę w uniwersalnym kolorze lub z delikatnym zdobieniem.
Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, estetykę wykonania, wiek dziecka oraz kwestie bezpieczeństwa danego rozwiązania.