Kadry i płace – wyzwania związane z Polskim Ładem

Od początku 2022 roku w Polsce obowiązuje Polski Ład. Wprowadzone przez rząd zmiany w dużej mierze dotyczą kwestii kadrowych i płacowych. Konsekwencją tego są wyzwania, które pojawiły się przed osobami odpowiedzialnymi za rozliczanie firm oraz przedsiębiorcami, którzy do tej pory robili to we własnym zakresie. Co należy do największych wyzwań związanych z Polskim Ładem i jak sobie z nimi poradzić?

Ulga dla klasy średniej – dla kogo?

Jedną ze zmian wprowadzonych z Polskim Ładem jest ulga dla klasy średniej. Niektórzy pracodawcy i pracownicy będą mogli z niej skorzystać, a innym przejdzie ona koło nosa. Dla kogo przygotowano ulgę dla klasy średniej? Mogą z niej skorzystać osoby, których roczne przychody brutto mieszą się w przedziale 68 412 – 133 692 PLN (zarobki w przedziale 5 701 – 11 141 PLN brutto / miesięcznie). Ulgę przygotowano dlatego, ponieważ bez jej wprowadzenia osoby zarabiające w tym przedziale znacznie straciłyby na wprowadzeniu Polskiego Ładu. Ulga dla klasy średniej ma im to zrekompensować.

Ostatecznie z ulgi mogą skorzystać już nie tylko osoby zatrudnione na etacie, ale również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod warunkiem, że rozliczają się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że nie mogą z niej skorzystać jednoosobowe działalności gospodarcze rozliczające się w oparciu o: podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt, a także osoby zatrudnione na umowach zlecenie i o dzieło oraz emeryci. Obliczanie wysokości podatku w tym przypadku może być sporym wyzwaniem.

Czym jest PIT-2 i kto może z niego skorzystać wg Polskiego Ładu?

PIT-2 to dokument, który muszą wypełnić pracownicy, jeżeli chcą skorzystać z wyższej kwoty wolnej od podatku, która według przepisów Polskiego Ładu wynosi od 2022 roku 30 000 PLN. Oświadczenie należy złożyć po to, by nie stracić na wprowadzeniu obowiązkowej składki zdrowotnej na poziomie 9%. Wyższa kwota wolna od podatku ma zrekompensować pracownikom tę różnicę, ale z drugiej strony wymaga od nich spełnienia określonych warunków formalnych, w których gubią się nawet księgowi. PIT-2 to oświadczenie pracownika składane do celów obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Złożenie go przed pierwszą tegoroczną wypłatą umożliwia zmniejszenie podstawy podatku o 425 PLN miesięcznie. Jeżeli pracownicy tego nie zrobią, to będą mogli odliczyć całość w wysokości 5100 PLN dopiero w rozliczeniu rocznym, dlatego wyrównanie ich zarobków nastąpi ze znacznym opóźnieniem.

Jak obliczyć składkę zdrowotną w Polskim Ładzie?

Kolejnym wyzwaniem może być obliczanie składki zdrowotnej w zgodzie z Polskim Ładem. W przypadku osób, które rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, wysokość składki zdrowotnej wynosi obecnie 4,9% od uzyskanego dochodu, jednak nie może wynosić mniej niż 270,9 PLN / miesięcznie. Jeżeli rozliczamy się na zasadach ogólnych, to wysokość składki zdrowotnej wynosi 9% od uzyskanego dochodu, jednak również nie może być niższa nić 270,9 PLN / miesięcznie, co odpowiada 9% minimalnej pensji krajowej. Jeszcze inaczej wyglądają rozliczenia składki zdrowotnej w przypadku ryczałtu lub karty podatkowej. W pierwszych miesiącach sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie niepogubienie się w tych zapisach.

Warto skorzystać z outsourcingu księgowości

Zmiany związane z Polskim Ładem i wyzwania, przed którymi stają przedsiębiorcy sprawiają, że jeszcze bardziej zasadne wydaje się skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Outsourcing księgowości pozwala na wykorzystanie doświadczenia profesjonalistów, którzy od tygodni studiują zapisy zmian związanych z Polskim Ładem i są na nie przygotowani. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą ograniczyć ryzyko popełnienia błędów w rozliczeniach, zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy oraz nerwów.

 

Powiązane wpisy