Zastosowanie kompresorów tłokowych dedykowane jest małym warsztatom oraz zakładom produkcyjnym, w których zapotrzebowanie na urządzenia wytwarzające sprężone powietrze jest relatywnie niskie. Tego typu rozwiązanie jest opłacalne i pozwala cieszyć się bezawaryjnym sprzętem przez bardzo długi okres czasu.
Wydajne i nowoczesne kompresory tłokowe
Sprężarki tłokowe to specjalistyczne urządzenia, w które warto zaopatrywać się od sprawdzonych dostawców. Gwarantuje to uzyskanie wysokiej jakości sprzętu, dedykowanego dla potrzeb małych warsztatów i firm produkcyjnych. Dla tego typu podmiotów gospodarczych wystarczy, aby kompresor tłokowy generował maksymalne ciśnienie robocze, oscylujące w granicach do 10 barów. Tego typu wartość w zupełności pokrywa zapotrzebowanie na produkcję sprężonego powietrza, przy świadczeniu niewielkiej ilości usług czy produkowaniu małej ilości artykułów. Wydajne i bezawaryjne kompresory tłokowe są w stanie w 100% spełnić swoje zadanie i posłużyć firmie przez długie lata użytkowania.
Prosta konstrukcja i uniwersalne zastosowanie
Zaletą, o której nie sposób nie wspomnieć, jest fakt, iż nowoczesne kompresory tłokowe posiadają prostą konstrukcję. W praktyce oznacza to, iż mała ilość podzespołów i elementów pozwala na obniżenie kosztów związanych z ich serwisowaniem czy konserwacją. Ponadto, zasady działania sprężarek tłokowych mają odniesienie w użytkowaniu ich w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. Uniwersalne zastosowanie urządzenia gwarantuje, iż sprzęt tego typu jest w pełni wykorzystany, zaś jego możliwości pozwalają na szybką i efektywną pracę.
Kompresor tłokowy a tradycyjna sprężarka
Wydajność kompresorów tłokowych jest relatywnie niższa, niż sprężarek śrubowych. Jednakże zakup rozbudowanego parku maszynowego musi być umotywowany jasnymi przesłankami, w postaci dużej ilości kontrahentów i cyklów produkcyjnych. W przypadku, gdy w zakładzie wytwarzana jest stosunkowo niewielka ilość towarów lub też wykonywanych usług, rozwiązanie, w postaci zakupu zaawansowanej sprężarki jest nieuzasadnione pod względem ekonomicznym. W takim wypadku w pełni wystarcza nabycie kompresora tłokowego.
Podstawowe typy kompresorów tłokowych
Szeroki wybór kompresorów tłokowych sprawia, że przedsiębiorcy mogą wybrać model, który dopasowany będzie do indywidualnych potrzeb zakładu. Sprężarki tłokowe, które można nabyć na wolnym rynku cechują różne parametry techniczne. Wśród bogatej oferty występują m.in.:
- sprężarki o mocy 1,5-3,8 kW i ciśnieniu pracy 10-15 barów;
- sprężarki o mocy 1,1-3,8 kW i ciśnieniu pracy 7-10 barów;
- sprężarki o mocy 3,0-11 kW i ciśnieniu pracy 10-15 barów.
Tego typu zmienne pozwalają na dokładne dobranie sprzętu, którego moc i ciśnienie robocze pozwala na pokrycie ilości sprężonego powietrza, potrzebnego do świadczenia usług czy wytwarzania pożądanych produktów.
Sprężarki tłokowe olejowe i bezolejowe
Sprężarka tłokowa może występować w tradycyjnej wersji olejowej, jak i bezolejowej. To drugie rozwiązanie jest bardzo przydatne dla branż specjalistycznych, w których jakość świadczonych usług czy też produkowanych artykułów musi być najwyższa i w 100% wolna od zanieczyszczeń. Stąd też tak wielka popularność sprężarek tłokowych, które gwarantują wysoki standard czystości sprężonego powietrza i eliminują ryzyko przedostania się do produktów cząstek oleju.
Sprężarki tłokowe bezolejowe rewelacyjnie sprawdzą się w branżach petrochemicznej, chemicznej, wojskowej, farmaceutycznej, optycznej, elektronicznej czy medycznej. Jest to rozwiązanie dla tych podmiotów gospodarczych, które są nastawione na stosunkowo niewielką liczbę wyprodukowanych towarów lub świadczonych usług.
Sprężarki tłokowe cechuje łatwość montażu oraz wysoka elastyczność w kwestii dopasowania ich do potrzeb zakładu czy warsztatu. Dzięki temu, możliwe jest również wykorzystanie ich w formie urządzeń doprężających.
Źródło: https://www.almig.pl