Dla początkującego adepta domowej uprawy roślin dobór odpowiednich metod i sprzętu może być bardzo trudny. Od wyboru growboxa przez zapewnienie odpowiedniej wentylacji aż do nawodnienia. Jednym z kluczowych tematów jest oświetlenie. W naszych warunkach klimatycznych dostęp do światła naturalnego jest często niezadowalający. W tej sytuacji pomocą jest światło sztuczne – lampy doświetlające do roślin.
Lampy – jak wybrać?
Jeśli chodzi o lampy do oświetlania roślin, to na rynku nie brakuje modeli, wśród których można się zagubić. Lampy CMH, CFL, sodowe, LED – osoby początkujące mogą mieć spory problem z wyborem. Oto kilka cech poszczególnych rodzajów lamp, które powinny ułatwić podjęcie decyzji.
Lampy HPS (sodowe) i MH (metalohalogeny)
Oba rodzaje lamp należą do grupy HID (High Intensity Discharge), czyli tradycyjnego rodzaju oświetlenia. Światło jest wytwarzane przez prąd przebiegający przez komorę z gazem. Lampy sodowe charakteryzują się niewielkim rozmiarem żarówki i dużą mocą. Dostępne są modele 100W, 250, 400, 600 i 1000W. Pomarańczowa barwa światła imituje światło słoneczne i pozytywnie wpływa na rozwój i jakość rośliny. Największy efekt oświetlenie wywiera na etapie jej wzrostu i kwitnienia.
Lampy MH czyli metalohalogenkowe różnią się od poprzednich emitowaną barwą światła oraz optymalnym okresem wzrostu, w którym można je stosować. Światło o barwie biało-niebieskiej, które zapewniają, jest najskuteczniejsze w fazie ukorzenienia i wzrostu. Oznacza to, że dla fazy kwitnienia warto pomyśleć o zastosowaniu żarówek innych niż MH dla osiągnięcia optymalnych efektów (na przykład wyżej wspomnianych lamp HPS).
Lampy CMH
Nowość w zakresie oświetlenia roślin stanowią wynalezione w Holandii lampy typu CMH (ceramic discharge metal halide), należące do lamp o budowie ceramicznej. Współczynnik oddawania barw Ra 90-99 pozwala na uzyskanie światła maksymalnie zbliżonego do słonecznego. Umożliwia to uzyskanie świetnych rezultatów przy niższym poborze mocy. Lampy są nazywane czasami „ceramicznymi metahalogenkami” i ich wydajność jest porównywana do lamp LED, uważanych za najwyższy standard współczesnego oświetlenia.
Lampy CFL
CFL czyli compact fluorescent lamp nazywane są także świetlówkami energooszczędnymi. Niską cenę zawdzięczają oszczędnemu poborowi energii. Nie jest to może ta półka co lampy LED, ale żarówki CFL wyróżniają się dużą wydajnością, niewielką emisją ciepła i wyborem lamp o różnym spektrum świetlnym i mocy.
Lampy i żarówki LED
To stosunkowo nowa (odkryta w latach 60.) metoda oświetlania, której zalety w oświetlaniu roślin zostały odkryte dosyć niedawno. Należą do nich: energooszczędność – pozwalają na szybki wzrost roślin przy niewielkich nakładach finansowych; prosta konstrukcja – do ich obsługi wystarcza podłączenie do źródła prądu, nie wymagają dodatkowych zasilaczy. Diody LED pozwalają na zapewnienie światła o barwie potrzebnej roślinie w danym momencie jej rozwoju. Nie wytwarzają wysokiej temperatury co sprawia, że można je umieścić blisko roślin. Do wyboru mamy lampy i żarówki LED. Lampy mogą stanowić samodzielne źródło oświetlenia o różnym kącie padania światła, mocy i spektrum oświetlenia. Żarówki LED umożliwią uzupełnienie gotowego już oświetlenia lub mogą być podstawą do budowy własnej instalacji. Diody LED są uważane obecnie za najlepsze oświetlenie do uprawy roślin w domu.
Podsumowanie
Wybór rodzaju oświetlenia do domowej uprawy zależy przede wszystkim od jej wielkości, budżetu, zapotrzebowania roślin i zaangażowania hodowcy. Jeśli nie chcesz zmieniać oświetlenia w zależności od fazy wzrostu rośliny, dobrym wyborem będą lampy LED lub CML. Jeśli zależy Ci na bardziej precyzyjnym doborze warunków hodowli i niższym koszcie osprzętu – warto rozważyć lampy CFL.