Lampy z czujnikiem są ciekawym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wyposażenie domów lub w firm. Dzięki nim można znacząco usprawnić przemieszczanie się, na przykład po korytarzach, placach czy wjazdach do poszczególnych obiektów. Nie trzeba wysiadać z pojazdu, żeby znaleźć włącznik światła lub iść dłuższy dystans, na przykład żeby rozświetlić korytarz.
Jak działają lampy z czujnikiem?
Działanie lamp z czujnikiem opiera się o wyjątkowy projekt, w którym wykorzystano system reagowania na promieniowanie cieplne. To właśnie dlatego są w stanie wyczuć, gdy ktoś przemieszcza się w ich okolicy. Na rynku oświetleniowym znajdują się także lampy z czujnikiem, które posiadają funkcję wykrywania zmierzchu. Dzięki temu pracują tylko po zmroku, tym samym są dość oszczędnym rozwiązaniem, które pomaga zaoszczędzić energię, w domu lub miejscu pracy.
Dobre ustawienie lampy czujnikowej pozwoli w pełni wykorzystać jej funkcje
Jak wspomniano na początku tekstu, tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne wykorzystuje podczerwień. Dzięki temu wykrywa ruch i tym samym może rozświetlić przestrzeń w odpowiednim momencie. Z tego samego powodu nie powinno się ich ,,dekoncentrować”. Lampy czujnikowe, żeby prawidłowo wykrywały ruch, powinny być umieszczone z dala od mocnych źródeł ciepła. Kolejną kwestią jest zamontowanie ich tak, aby wykrywały wyłącznie pożądany ruch, na przykład w miejscu, w którym nie ma przypadkowych przechodniów.
Przed montażem lamp czujnikowych należy przetestować ich działanie
Jeszcze przed ostatecznym wyborem, gdzie oświetlenie zewnętrzne będzie zamontowane, powinno się dokładnie przetestować działanie lamp czujnikowych. Dzięki temu będzie można dokładnie określić, w jakim miejscu powinna się znaleźć osoba, żeby źródło światła prawidłowo zadziałało i ułatwiło dotarcie do celu.
Lampy z czujnikiem to energooszczędne rozwiązanie.
Montaż oświetlenia, którego działanie zapewnia żarówka z czujnikiem ruchu, niezależnie od miejsca, zapewni oszczędność energii. Działanie lamp czujnikowych pozwala na wykorzystanie ich funkcji wyłącznie w przypadku, gdy jest to potrzebne. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów, na przykład z powodu pozostawionego włączonego oświetlenia.
Istnieją także rozwiązania, które wykorzystują energię solarną. Sprawia to, że lapy czujnikowe, w odpowiedniej konfiguracji, mogą być zamontowane w miejscach, które nie mają dostępu do elektryczności. Kolejnym rozwiązaniem może być oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem zmroku. Dzięki temu jego funkcje działają wyłącznie w warunkach, gdy dany obszar nie posiada żadnego oświetlenia.
Gdzie można zamontować lampy z czujnikiem?
Lampy czujnikowe sprawdzą się na prawie każdej powierzchni. Wyjątkiem mogą być pomieszczenia takie jak salon, sypialnia czy bawialnia dziecka. Żarówka z czujnikiem ruchu sprawdzi się jako część oświetlenia na przykład na korytarzu ewakuacyjnym w budynkach firmowych lub przemysłowych. Sprawdzi się również jako element wyposażenia magazynu w okolicach rampy rozładunkowej, kiedy potrzeba zmaksymalizować oszczędność czasu oraz praktycznie i szybko rozładować towary.
Podsumowanie
Lampy czujnikowe, w których systemie znajduje się żarówka czujnikowa znakomicie sprawdzą się jako oświetlenie zewnętrzne. Należy pamiętać, żeby oświetlenie znajdowało się w miejscu pozwalającym na jego prawidłowe funkcjonowanie, z dala od mocnych źródeł ciepła i przypadkowych przechodniów. Oświetlenie zewnętrzne może także być elementem systemu antywłamaniowego. Oświetla dany obszar przy każdym ruchu, co może udaremnić wkradnięcie się niepożądanych osób, na przykład do magazynu czy garażu. Wymienione zalety powodują, że zamontowanie lamp czujnikowych jest dobrym wyborem.