Laserowe usuwanie przebarwień skórnych – przebieg zabiegu, jego efekty i podstawowe przeciwwskazania

Medycyna estetyczna rozwinęła się na tyle, że przebarwienia skóry mogą być usuwane za pomocą lasera. Pomimo tego, iż wspomniany zabieg nie jest obciążony dużym ryzykiem, przed jego wykonaniem warto zapoznać się z podstawowymi przeciwwskazaniami do jego wykonania, a także wskazówkami odnośnie tego, jak przygotować się do naświetlania. Zapewne pozwoli to uniknąć wystąpienia ewentualnych efektów niepożądanych.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem pacjent powinien bezwzględnie odstawić suplementy i leki światłoczułe (m.in. dziurawiec, pokrzywa, rumianek czy nagietek). Miejsce poddawane zabiegowi może przez pewien czas pozostawać zaczerwienione, a w trakcie gojenia się naskórka mogą pojawić się strupki. Z tego powodu uprzednio należy zaopatrzyć się w kremy natłuszczające, które skutecznie złagodzą nieprzyjemne dolegliwości i przyspieszą proces regeneracji.

Przebieg zabiegu

Medycyna estetyczna do usuwania przebarwień wykorzystuje fakt, iż ludzka skóra posiada tzw. fotoakceptory, które potrafią wchłaniać energię o określonej długości fal elektromagnetycznych. Laser emituje zatem falę elektromagnetyczną, którą skutecznie pochłaniają fotoakceptory znajdujące się w zmianie. Emisji światła może towarzyszyć delikatne pieczenie i kłucie, dlatego w niektórych przypadkach skórę dodatkowo znieczula się specjalnym kremem (na 30 minut przed zabiegiem). Sama procedura trwa zwykle od 5 do 30 minut, a wszystko uzależnione jest od miejsca, w którym znajdują się przebarwienia skóry oraz ich rozmiarów i liczebności. Po zakończeniu zabiegu może pojawić się delikatne zaczerwienienie skóry oraz niewielki obrzęk, który utrzymuje się przeważnie do kilku godzin. Aby złagodzić te objawy, stosuje się specjalne okłady chłodzące.

Laserowe usuwanie przebarwień skórnych – efekty

Najważniejszym efektem i jednocześnie podstawowym celem zabiegu jest uzyskanie skóry pozbawionej jakichkolwiek przebarwień lub znaczne zmniejszenie ich widoczności. Niemniej jednak należy pamiętać, iż efekty takiego zabiegu są kwestią bardzo indywidualną. Istotny wpływ na ostateczny rezultat ma wiek pacjenta, stan jego skóry, rodzaj i rozmiar przebarwień, a także stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Oszacowanie prognozowanych efektów zawsze odbywa się podczas pierwszej konsultacji z lekarzem. Warto dodać, że dodatkową zaletą laserowego usuwania przebarwień jest ogólna poprawa kondycji skóry oraz spłycenie niewielkich zmarszczek. Dzięki temu skóra wygląda znacznie młodziej i dużo zdrowiej.

Podstawowe przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Pomimo tego, że zabieg laserowego usuwania przebarwień jest stosunkowo bezpieczny, istnieją przypadki, w których nie jest on rekomendowany. Do przeciwwskazań należą m.in.:

  • ciąża oraz karmienie piersią (ze względu na bezpieczeństwo dziecka),
  • opalenizna, korzystanie z solarium lub samoopalaczy w okresie krótszym, niż 2 tygodnie przed zabiegiem (ze względu na zmiany kolorytu skóry),
  • stosowanie witaminy A i beta-karotenu na 2 tygodnie przed zabiegiem (ze względu na zmiany kolorytu skóry),
  • stosowanie leków zmniejszających krzepliwość skóry (ze względu na możliwość wystąpienia reakcji chemicznych),
  • spożywanie alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem (ze względu na zmniejszoną krzepliwość krwi),
  • przyjmowanie substancji światłouczulających, takich jak niektóre antybiotyki, antydepresanty czy retinoidy, w czasie krótszym, niż 6 miesięcy przed zabiegiem (ze względu na możliwość wystąpienia reakcji chemicznych),
  • niektóre choroby przewlekłe (m.in. nowotwory, padaczka, cukrzyca),
  • zainstalowany rozrusznik serca,
  • bielactwo lub inne poważne schorzenia dermatologiczne w miejscu, w którym zastosowana ma być terapia laserowa.

Medycyna estetyczna umożliwia poprawę komfortu życia pacjentów, poprzez eliminację uciążliwych przebarwień skóry oraz innych zmian pigmentacyjnych. Należy jednak pamiętać, że tak, jak w przypadku każdego innego zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Aby uniknąć wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, należy uprzednio skonsultować się z osobą przeprowadzającą zabieg i skrupulatnie stosować się do jej zaleceń.

Powiązane wpisy