Zastosowanie laserów w leczeniu stomatologicznym zyskuje coraz większą popularność. Korzystanie z laseroterapii jest rozwiązaniem wielu różnych chorób i problemów ze zdrowiem zębów i dziąseł.
Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i problemów przyzębia, a także tkanek które otaczają i znajdują się bezpośrednio przy zębie. Choroby przyzębia są jednymi z najczęściej występujących przewlekłych chorób, na którą cierpi znaczna część społeczeństwa europejskiego. Może to mieć związek z większością chorób przewlekłych, w tym z miażdżycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, udarem mózgu, cukrzycą typu drugiego, reumatoidalnym zapaleniem stawów, przewlekłymi chorobami nerek czy nawet otyłością. Zastosowanie połączenia lasera erbowego i diodowego daje ogromne korzyści kliniczne i jest także zachęcającą alternatywą dla konwencjonalnego leczenia periodontologicznego.
Niesamowite możliwości tych urządzeń można poznać podczas intensywnego, dwudniowego szkolenia, jakie oferuje warszawskie centrum szkoleniowe Dental Skills Institute. „Laseroterapia w stomatologii” to specjalistyczny kurs stomatologiczny dla lekarzy, którzy chcieliby wprowadzić lasery do swojej codziennej praktyki. Jest to kompleksowa wiedza potrzebna, by bezpiecznie zacząć używać zarówno laserów erbowych jak i diodowych. Drugi dzień szkolenia rozpoczyna się wspomaganym laserem leczeniem przewlekłego zapalenia przyzębia u dorosłych oraz periimplantitis. Procedury, jakie uczestnicy kursu przećwiczą na szkoleniu obejmują:
- redukcję ilości bakterii laserem diodowym,
- leczenie przyzębia laserem diodowym (chirurgiczne leczenie periodontologiczne),
- minimalnie inwazyjne leczenie przewlekłego zapalenia przyzębia u dorosłych laserem Waterlase (protokoły postępowania naprawczego),
- minimalnie inwazyjne leczenie laserem Waterlase i chirurgiczne leczenie periimplantitis,
- chirurgiczne i niechirurgiczne leczenie periodontologiczne z pomocą dwóch długości fali światła laserowego,
- leczenie przerostu dziąseł.
Zastosowanie sterylizacji i biostymulacji laserowej kieszonek dziąsłowych w zabiegach periodontologicznych eliminuje w znacznym stopniu florę bakteryjną odpowiedzialną za stan zapalny, zdecydowanie przyspieszając gojenie i zmniejszając nieprzyjemny ból. Zaletami leczenia laserem jest : bram krwawienia z rany, sterylność rany i szysze gojenie, rany nie trzeba smarować, a także nie ma konieczności zakładania szwów.
Laseroterapia może być uzupełnieniem standardowych procedur w leczeniu chorób przyzębia, bądź alternatywą dla tradycyjnego leczenia. W praktyce periodontologicznej dla pacjentów z grupy ryzyka, laser jest szczególnie przydatnym narzędziem dla stomatologa, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, gdzie krwawienie powinno być kontrolowane. U pacjentów w trakcie chemioterapii, u pacjentów przyjmujących leki obniżające odporność, u zagrożonych zapaleniem wsierdzia poprzez zmniejszenie ryzyka zakażenia krwi, zabiegi z użyciem lasera chirurgicznego są bezpieczniejsze.
Stosowanie w leczeniu laserów do tkanek twardych i miękkich przynosi wiele korzyści zarówno pacjentom jak i lekarzom. Połączenie lasera do tkanek twardych (erbowego) i diodowego lasera do tkanek miękkich to platforma, dzięki której można rozwiązać wiele problemów klinicznych trudnych do opanowania innymi metodami. Podejście łączące w sobie dwie długości fali światła laserowego jest stosowane obecnie w periodontologii, endodoncji i chirurgii stomatologicznej. Dla lekarza istotne jest to, że lasery są łatwe w użyciu, ich stosowanie wymaga minimalnej interwencji, wspaniale poprawiają odczucia pacjenta i pozwalają na uzyskiwanie doskonałych rezultatów.
Więcej informacji na https://www.dsi-edu.com