ASG – popularne rodzaje kamuflazu

Rozpoczynając przygodę z airsoftem, dość szybko staniemy przed zasadniczym pytaniem – jaki mundur wybrać? Po zakupie podstawowego wyposażenia, czyli repliki i atestowanej ochrony oczu, będziemy musieli zastanowić się również nad rodzajem kamuflażu, jaki na siebie nałożymy. Liczba możliwości może przyprawić początkującego gracza ASG o zawrót głowy, warto więc dobrze zastanowić się nad dostępnymi opcjami i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Mundury polskie

Jedne z najłatwiej dostępnych, a przez to najbardziej popularnych. Mowa tu przede wszystkim o mundurach wz. 93 w kamuflażu Pantera Leśna, popularnie (choć błędnie) zwanych w środowisku „wuzetą”. Kamuflaż ten zapewnia nam dobre właściwości maskujące (jest to w końcu kamuflaż opracowany z myślą o polskich warunkach), dla początkujących airsoftowców nie bez znaczenia będzie też cena. Istotna jest też bardzo szeroka oferta dodatkowego wyposażenia taktycznego w tym kamuflażu – bez problemu znajdziemy tu rozmaite ładownice, kamizelki taktyczne oraz plecaki.

Mundury brytyjskie

Chętnie używane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych graczy. Najpopularniejszym brytyjskim kamuflażem jest DPM (Disruptive Pattern Material), również w wersji pustynnej (DDPM). Wygodny krój, niezłe właściwości maskujące oraz szeroka dostępność mundurów w tym kamuflażu (zarówno nowych prosto ze sklepu, jak i używanych, pochodzących z demobilu) – to wszystko w połączeniu z bardzo przystępną ceną sprawia, że brytyjski DPM od wielu lat możemy spotkać na większości polskich strzelanek.

Mundury niemieckie

Klasyka zza naszej zachodniej granicy, czyli używany przez niemiecką Bundeswehrę kamuflaż Flecktarn. Niezwykle niska cena i bardzo duża dostępność (mundury te znajdziemy praktycznie w każdym komisie i demobilu, również sklepy militarne i airsoftowe posiadają go w swojej ofercie) czyni z nich świetny wybór na początek. Dużym autem są też właściwości maskujące – podobnie jak Pantera Leśna, Flecktarn również powstał z myślą o lasach Środkowej Europy.

Mundury amerykańskie

Warto wymienić tu przede wszystkim dwa kamuflaże, doskonale znane fanom militariów choćby z amerykańskich filmów. Pierwszy z nich to klasyczny M81, czyli Woodland. Jego rozmaite wersje i odmiany znajdziemy na wyposażeniu bardzo wielu armii na całym świecie, co jest chyba najlepszym potwierdzeniem jego jakości i skuteczności. Kolejny to Universal Camouflage Pattern (UCP). Trzeci to niezwykle modny Multicam, kojarzony przede wszystkim z wojskami specjalnymi oraz jednostkami antyterrorystycznymi, które również w naszym kraju używają go jako podstawowego kamuflażu w trakcie działań operacyjnych. Warto również dodać że coraz większą popularność zyskują nowe odmiany Multicam, takie jak Multicam Tropic, Multicam Arid oraz Multicam Black.

Mundury rosyjskie

Propozycja mniej oczywista, ale zyskująca coraz większą popularność w polskim środowisku airsoftowym. Bardzo często już na pierwszy rzut oka można poznać rosyjski mundur, gdyż zdecydowanie odróżnia się on od zachodnich wzorów. W przypadku rosyjskich kamuflaży trzeba z reguły liczyć się z nieco wyższą ceną, zyskując w zamian autentyczność – bardzo wiele z nich pochodzi prosto z Rosji (podczas gdy w przypadku mundurów np. amerykańskich często są to kopie produkowane w krajach Dalekiego Wschodu).

Ilu mundurów do ASG potrzebujesz?

Zastanawiając się nad wyborem pierwszego munduru do airsoftu, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt – najpewniej nie będzie to ostatni mundur, który kupimy. W miarę zdobywania doświadczenia rozpoczną się poszukiwania coraz lepszego sprzętu, ściślej dostosowanego do naszych potrzeb. Może pojawić się chęć stylizacji lub rekonstrukcji stroju konkretnych jednostek wojskowych. Prawdopodobnie na pewnym etapie kupimy sobie dodatkowy mundur np. na jesień, kiedy warunki pogodowe będą od nas wymagały innego rodzaju maskowania. Nasz pierwszy mundur powinien więc spełniać kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze, zapewnić wystarczający poziom ochrony i maskowania. Po drugie, nie powinien wpłynąć bardzo negatywnie na stan naszego portfela. No i po trzecie – najzwyczajniej powinien nam się podobać.

Źródło: Wphmilitaria – sklep mundurowy Warszawa