Za automatycznym nawadnianiem ogrodu przemawia wiele atutów. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie oraz które zraszacze zapewnią oczekiwaną funkcjonalność?
Na czym polega automatyczne nawadnianie ogrodu?
Pielęgnowanie dużych ogrodów to niełatwe zadanie, lecz odpowiednio zaprojektowany system nawadniania sprawi, że komfort pracy w zielonej przestrzeni będzie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy sięgnąć po urządzenia, które zapewnią nawodnienie całego terenu, aby znacznie ograniczyć samodzielnie wykonywane obowiązki. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy rośliny potrzebują znacznie więcej wody. Wówczas korzystanie z konewki czy innych tradycyjnych rozwiązań może być niezwykle czasochłonne.
Kluczowym elementem systemu automatycznego nawadniania jest ujęcie wody. Ponadto obejmuje on elektrozawory, które odpowiadają za blokowanie wody oraz nawadnianie poszczególnych terenów w ogrodzie. Ostatnim punktem są zraszacze dostępne w różnych wariantach.
Dziś wielu miłośników ogrodów korzysta z bardzo nowoczesnych rozwiązań. Pracę elektrozaworów może inicjować sygnał ze sterownika, co pozwala nawadniać poszczególne obszary według ustalonego harmonogramu. Oprócz zraszacza sektorowego czy pulsacyjnego warto wyposażyć się we wskaźnik czujnika deszczu i miernik wilgotności w glebie.
Jak wybrać odpowiedni zraszacz?
Wybór zraszacza decyduje o komforcie pracy w ogrodzie. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, które urządzenie najbardziej ułatwi pracę. Jednym z alternatywnych rozwiązań dla urządzeń ręcznych jest zraszacz pulsacyjny, który sprawdza się znakomicie zarówno w małych ogródkach, jak i na większych terenach.
Urządzenie instaluje się za pomocą szpilki, którą należy wbić w ziemię lub skorzystać z praktycznego statywu. Zraszacz pulsacyjny charakteryzuje się głowicą z dyszą oraz wahadłowym ramieniem. Ramię odchyla się na skutek naporu wody, a ta wydostaje się z dyszy. Zraszacze można połączyć z wężem ogrodowym za pomocą szybkozłączek lub nypli.
Doskonałym rozwiązaniem dla miłośników zielonych przestrzeni może być również zraszacz sektorowy. Jego zadaniem jest równomierne nawadnianie danego obszaru. Urządzenie to obraca się w lewo i w prawo, a jego niekwestionowanym atutem jest stosunkowo mały ciężar oraz kapitalna mobilność. Można go więc łatwo przenosić, aby móc dostarczyć wodę na każdą przestrzeń w ogrodzie. Ponadto użytkowanie jest bardzo proste i niezwykle efektywne.
Konstrukcja zraszacza sektorowego może być zróżnicowana. W niektórych modelach za stabilność odpowiada szpilka do umieszczenia w ziemi, a w innych solidnie wykonana podstawa. Ponadto w wielu nowoczesnych urządzeniach producenci stosują mechanizm regulacji ramienia na kilka sposobów, co pozwoli idealnie dostosować proces nawadniania do charakteru ogrodu i własnych potrzeb. Można również szeregowo połączyć wiele urządzeń, co stanowi doskonałe rozwiązanie nie tylko dla właścicieli dużych ogrodów, ale również zarządców parków czy boisk.