Jak efektywnie uczyc sie jezyka angielskiego z filmow, seriali, ksiazek i piosenek

Nauka języka angielskiego może dostarczać wiele satysfakcji, podnosić kwalifikacje zawodowe, poszerzać dostęp do informacji czy zapewniać swobodne podróżowanie po całym świecie. Istnieje wiele ciekawych metod, które wspomagają samodzielną naukę angielskiego w domu czy też uzupełnią wiedzę otrzymywaną na kursach w szkołach językowych. Wspomniane techniki umożliwiają zapoznanie się z językiem od zupełnie innej strony i w niezwykle atrakcyjny sposób. Korzystanie z anglojęzycznych tekstów, słuchanie konwersacji oraz posiłkowanie się graficznym przedstawieniem angielskich słówek, z pewnością może poprawiać efektywność nauki.

Nauka języka angielskiego z filmów, seriali i piosenek

Powszechność anglojęzycznych filmów, seriali i piosenek daje możliwość ciągłego kontaktu z językiem i tzw. osłuchania. W tym przypadku korzyści może przynosić zarówno bierne, jak i aktywne słuchanie. Słuchanie pasywne, czyli bez analizowania przekazu, aktywizuje prawą półkulę mózgu, która odpowiedzialna jest za rejestrowanie akcentu, głośności czy intonacji. Słuchanie bierne pomaga przestawić się na myślenie w obcym języku oraz ułatwia rozróżnianie poszczególnych słów, nawet gdy ich znaczenie nie jest nam znane. Natomiast słuchanie aktywne pobudza lewą półkulę i pozwala uzyskać konkretne informacje.

Oglądanie filmów w oryginale lub z angielskim lektorem znacznie poszerza zakres słownictwa, ponieważ znaczenie nieznanych wyrazów czy zwrotów można w prosty sposób wywnioskować z kontekstu. W tym przypadku nauka języka odbywa się w sposób niemal naturalny i mimowolny. W podobny sposób małe dzieci uczą się porozumiewać w danym języku.

Na początek warto zacząć od prostych filmów czy seriali i wspomagać się napisami.

Odrobinę inaczej wygląda nauka angielskiego z piosenek. Teksty ulubionych utworów możemy przepisywać, tłumaczyć, a następnie śpiewać razem z wykonawcą. Metoda ta kształtuje odpowiedni akcent oraz prawidłową wymowę. Ponadto nauka dłuższych fraz czy pełnych zdań, przynosi znacznie lepsze efekty niż zapamiętywanie pojedynczych słówek wyrwanych z kontekstu.

Nauka języka angielskiego z książek oraz gazet

Nauka języka angielskiego z książek i gazet sprawia, że czytelnik nabiera płynności i elastyczności w komunikacji. Czytanie anglojęzycznych tekstów wzbogaca głównie zasoby słownictwa biernego. Mowa tu o pojedynczych słowach, zwrotach czy idiomach, którymi nie posługujemy się na co dzień, ale są nam znane. Ponadto regularne czytanie książek i gazet w języku angielskim, pozwala bardzo skutecznie przestawić się na myślenie w obcym języku. W tym przypadku dużo skuteczniejsze jest również zapamiętywanie najbardziej skomplikowanych struktur gramatycznych czy konstrukcji składniowych.

Na rynku dostępne są specjalne książki lub czasopisma, które ułatwiają naukę i powtarzanie materiału. Bardziej zaawansowane słówka są podkreślone w tekście, a cała ich lista wraz z tłumaczeniami znajduje się na marginesie strony. Skorzystanie z tego typu źródeł będzie odpowiednie zwłaszcza dla początkujących.

Nauka angielskiego z filmów, seriali, książek czy piosenek może być bardzo przyjemnym, a przy tym efektywnym sposobem na przyswojenie słownictwa, gramatyki czy akcentu. Warto wypróbować wszystkie wspomniane metody, gdyż każdy człowiek charakteryzuje się odmiennym sposobem przekazywania informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Dla jednych bardziej efektywne będzie śpiewanie ulubionych piosenek anglojęzycznych, a dla innych oglądanie ukochanego sitcomu w oryginalnym języku. Należy pamiętać, że wspomniane techniki nie zastąpią nauki języka w szkole językowej, ale mogą być bardzo dobrym jej uzupełnieniem.

Inspirowane: Archibald.pl – cae certyfikat