prace w ogrodzie

Żeby ogród był piękny i estetyczny, należy dbać o niego przez cały rok. Prace ogrodnicze wykonane jesienią zaowocują na wiosnę, kiedy ogród odżyje i zaprezentuje się w pełnej krasie. Szczególnie wczesną jesienią, gdy warunki atmosferyczne są nadal przyjazne, a temperatura utrzymuje się powyżej zera, warto zainwestować swój czas w prace ogrodowe.

Wrzesień w ogrodzie – o co warto zadbać?

Przede wszystkim o drzewa i krzewy. Początkiem września warto przyciąć iglaki oraz żywopłoty, odświeżając je i nadając im pożądany kształt. Wykonywanie takich zabiegów pielęgnacyjnych w późniejszym okresie może skutkować przemarznięciem roślin. To dobra pora na rozmnażanie krzewów poprzez ścinanie i ukorzenianie sadzonek pędowych, szczególnie w przypadku wymagających w pielęgnacji krzewów różanych. Wczesna jesień to ostatni moment na rozsadzanie bylin i roślin wieloletnich, takich jak malwy, bratki czy naparstnice. Jest to również sezon sadzenia wrzosów, które w okresie jesiennym będą wdzięcznie się prezentować – należy jednak pamiętać o tym, że wymagają one zakwaszenia podłoża odpowiednim nawozem. Wrzesień jest dobrym czasem na inwestycję w rośliny cebulowe, takie jak tulipany, krokusy, hiacynty lub przebiśniegi, które posadzone w donicach lub bezpośrednio w gruncie rozkwitną i ubarwią ogród wczesną wiosną.

Organizacja sprzętu ogrodniczego we wrześniu

Wrzesień to odpowiedni czas na przegląd narzędzi i sprzętów ogrodniczych. Przygotowując ogród na zimę oraz następujący po niej sezon wegetacyjny, warto zawczasu zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jednym z podstawowych sprzętów ogrodniczych, są dobrej jakości nożyce sprężynowe, niezbędne przy przycinaniu krzewów oraz ścinaniu szczepek. Przy rozmnażaniu roślin przydadzą się również doniczki. Najkorzystniej zaopatrzyć się w zapasową ilość tanich i funkcjonalnych doniczek produkcyjnych oraz dodatkowo w praktyczne doniczki torfowe, które samoistnie ulegają rozkładowi, co pozwala na umieszczenie rośliny w ziemi razem z osłonką.

Kończąc jesienne prace ogrodnicze i przygotowując sprzęt do okresu zimowego, dobrze jest przejrzeć takie przedmioty jak konewki, rękawice ogrodowe czy zraszacze. Dzięki dobrej organizacji i zawczasu skompletowanym narzędziom wiosenne prace w ogrodzie będą mogły ruszyć szybko i sprawnie. Nie należy zapominać o nawozach i odżywkach. Wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w specjalistycznie skomponowany zestaw nawozów, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie poszczególnych produktów. Szeroki wybór zarówno narzędzi, komponentów ogrodniczych, nawozów jak i pozostałego wyposażenia znajdziemy w sklepach internetowych. Zakup wszystkich potrzebnych sprzętów ogrodniczych w jednym miejscu pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.

Wrześniowe prace porządkowe i organizacyjne w ogrodzie

Wczesną jesienią warto wyrównać, dosiać i dodatkowo nawozić trawnik odpowiednim nawozem ze zmniejszoną zawartością azotu, co wzmocni jego odporność na choroby oraz przymrozki. Rośliny ozdobne również będą potrzebowały w tym czasie odpowiedniego nawożenia, najlepiej nawozem bio lub ekologicznym nawozem zielonym. Wraz ze stopniowym obniżaniem się temperatury należy ograniczyć podlewanie roślin, zwłaszcza jeśli wrzesień zapowiada się deszczowo – zbyt wilgotna gleba może przyczynić się do gnicia korzeni. Należy również na bieżąco usuwać przekwitające kwiatostany roślin jednorocznych, a także wykonać odpowiednie opryski przeciw chorobom grzybowym, które mogą rozwijać się przy zwiększonej wilgotności powietrza na tujach, jałowcach i innych roślinach iglastych.

Sumienne wykonanie jesiennych prac porządkowych w ogrodzie opłaci się na wiosnę, kiedy nie będzie czasu na kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne. Warto zawczasu przygotować zarówno grunt jak i zabezpieczyć rośliny. Dzięki temu w maju będzie można bez przeszkód poświęcić się wysadzaniu nowych roślin i w pełni cieszyć się początkiem sezonu wegetacyjnego.

źródło: botaniczny.com – sklep ogrodniczy online