Koszty pogrzebu uzależnione są od wszystkich elementów związanych z pochówkiem wybranych przez Rodzinę Zmarłego. Warto wiedzieć, jakie składniki uroczystości pogrzebowej mają największy wpływ na jej cenę.

Od czego zależy koszt pogrzebu?

Główną różnicę w kosztach pogrzebu generuje jedna decyzja podejmowana na początku planowania uroczystości. Chodzi mianowicie o to, czy zamierzamy wyprawić pogrzeb tradycyjny czy też zwłoki będą poddawane kremacji. Jeśli natomiast chodzi o tradycyjny pogrzeb to obfituje on w wiele dodatkowych elementów, które podnoszą koszt całej uroczystości. Oczywiście bliski zajmujący się organizacją pogrzebu może starać się o zasiłek pogrzebowy. Jednak najczęściej ze względu na fakt, że jest to 4000zł, koszt pogrzebu może przekraczać wartość zasiłku.

Koszty stałe

Niezależnie od rodzaju wybranego pogrzebu, w skład ceny wchodzą pewne koszty stałe. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim opłaty cmentarne. Z kolei najważniejszym elementem tych opłat jest rodzaj grobu, który zostanie wybrany przez rodzinę zmarłego, jeżeli w grę wchodzi zakup nowego grobu. Dużą oszczędność, choć nie zawsze możliwą, stanowi opcja dochowania Osoby Zmarłej do już istniejącego grobu wraz ze zmarłym wcześniej krewnym. Eliminuje to potrzebę wykupywania nowego miejsca. Nie zawsze jednak rodzina ma taką możliwość i konieczne może się okazać wykupienie nowego miejsca na cmentarzu. Tutaj ceny uzależnione są indywidualnie od rejonu kraju, w którym odbywać się będzie pochówek.

Dodatkowo, znaczenie ma także, czy nowo zakupywane miejsce na cmentarzu to miejsce na pojedynczy grób, podwójny czy też może najdroższy, murowany grób rodzinny. Różnice w cenie pomiędzy murowanym grobem rodzinnym a najtańszym, pojedynczym grobem to kwoty rzędu nawet 9.000 zł. Jeśli natomiast będzie następowało dochowanie do już istniejącego grobu, to koszty ograniczają się do opłat kancelaryjnych, usług grabarskich oraz ewentualnej opłaty za prolongatę grobu.

Podstawowa usługa pogrzebowa

Podstawowa usługa pogrzebowa to koszty stałe, bez żadnych dodatków, które muszą być poniesione przez Rodzinę Zmarłego niezależnie od rodzaju pogrzebu na jaki się zdecydują. Co wchodzi w skład podstawowej usługi pogrzebowej? Są to takie elementy, jak: odbiór i transport zwłok, podstawowa kosmetyka przygotowująca Ciało do pogrzebu, czyli między innymi mycie,zabezpieczenie ciała, czesanie, golenie i ubranie Zmarłego oraz przechowywanie Ciała w chłodni do czasu pogrzebu.

W skład ceny wchodzi również organizacja pochówku, czyli przewóz karawanem, kondukt pogrzebowy, przeprowadzenie pogrzebu przez księdza lub mistrza ceremonii, opuszczenie trumny do grobu oraz zasypanie mogiły. Wszystkie te podstawowe usługi i elementy stałe to koszt rzędu około 2200 zł.

Pogrzeb tradycyjny

Głównym wydatkiem w przypadku pogrzebu tradycyjnego jest zakup trumny. Ceny trumien są bardzo różne. Te najprostsze dostępne są już za 985-1998 zł, natomiast bardziej ozdobne, wykonane z bardziej kosztownego surowca, mogą swoją ceną sięgać nawet 4500 zł. Te najtańsze trumny wykonywane są z drewna miękkiego takiego jak: topola, olcha, buk, delikatnego i mało ozdobnego, pośrodku przedziału cenowego znajdziemy trumny dębowe z metalowymi zdobieniami. Zdecydowanie najdroższe są trumny mahoniowe ze względu na egzotyczne pochodzenie tego surowca. Bardziej wymagający klienci mogą wyposażyć trumny swoich bliskich w dodatkowe designerskie elementy ozdobne.

Pogrzeb z kremacją

Kremacja to znacznie tańsze rozwiązanie. W przypadku pochówku skremowanych zwłok obniżają się koszty opłat cmentarnych i grabarskich. Dodatkowo, zakup urny to znacznie mniejszy wydatek, niż zakup trumny. Należy jednak uwzględnić konieczność zakupu trumny kremacyjnej i urny do której złożone zostaną Prochy po kremacji. Ceny urn wahają się pomiędzy 370 a 850zł, dla bardziej wymagających klientów istnieje też możliwość zakupu urny za kwotę ok 2700zł. Tutaj również cena uzależniona jest od materiału, z jakiego wykonana jest urna. Najtańsze są urny metalowe, a na szczycie  przedziału cenowego znajdują się urny kamienne i mosiężne.

Koszty dodatkowe

Kwiaty, klepsydry czy tabliczki nagrobne to także konieczne elementy  każdej uroczystości pogrzebowej. Ich różnorodność czy rodzaj wykorzystanych materiałów także wpływają na ostateczną cenę usług pogrzebowych.

Aby nadać uroczystości pogrzebowej indywidualny charakter warto rozważyć możliwość włączenia w ceremoniał oprawy muzycznej. Pieśni pogrzebowe lub okolicznościowe utwory muzyki klasycznej wykonane przez profesjonalistów na trąbce, organach czy skrzypcach nadają każdemu pogrzebowi podniosłą atmosferę.

Źródło: Zakład Pogrzebowy Elizjum