Ozonowanie dywanow – sposob na pozbycie sie przykrego zapachu i mikroorganizmow

Doskonałą i ekologiczną opcją usuwania wszelkich zapachów, bakterii oraz alergenów z wykładzin lub dywanów jest ozonowanie. Wpływa ono korzystnie na zdrowie osób przebywających w domach, pomieszczeniach biurowych czy innych budynkach użyteczności publicznej. Czyszczenie dywanów domowymi sposobami nie zawsze przynosi zamierzony efekt, a często praktykowane punktowe wybawianie plam może doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury dywanu.

Innowacyjny zabieg ozonowania, dostępny w profesjonalnej pralni dywanów, jest niezwykle skuteczny, gdyż zasadniczo nie ma mikroorganizmów, które odporne są na działanie tego wysoko aktywnego gazu.

Czym jest ozonowanie?

Azot działa na zasadzie utleniania – utlenia wszystkie rodzaje materiałów oraz nieprzyjemne zapachy. Podczas działania ozonu dodatkowy atom tlenu uwalniany jest bowiem z cząsteczki i wiąże się z materiałem, na który oddziałuje. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych, gdyż trwale niszczy mikroorganizmy, a przy tym jest w pełni neutralny dla zdrowia człowieka. Działa 3000 razy szybciej i 50 razy silniej niż chlor.

Jest doskonałą metodą dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu i czystości w bliskim otoczeniu. Ozonowanie skutecznie usuwa zapachy, a nie tylko je maskuje. Wspomniana technika skutecznie poradzi sobie z zapachem dymu papierosowego, spalenizny, stęchlizny czy moczu. Ozon zabija również bakterie takie jak: Esericha Coli, Listeria, Salmonella, Giardia czy Cryptosporidium. Ozonowanie bywa wykonywane również w celu sterylizacji pomieszczeń po chorobie ludzi czy zwierząt oraz po pożarze lub zalaniu pomieszczenia. Zabieg jest szczególnie polecany dla alergików, ponieważ roztocza najczęściej ukrywają się właśnie w dywanach.

Jak przebiega proces ozonowania dywanów?

Usługa ozonowania dywanów dostępna jest w każdej profesjonalnej pralni dywanów. Ozonowanie dywanów polega na tym, że gaz w postaci lotnej wnika w najbardziej niedostępne miejsca i dociera w głąb tkaniny.

Pralnia dywanów przed wykonaniem ozonowania przeprowadza tradycyjne, wieloetapowe czyszczenie dywanu. Pierwsza faza obejmuje trzepanie. Następnie wykonuje się pranie wstępne dywanu środkami rozpuszczającymi brud. Pranie właściwe przeprowadzane jest za pomocą rozmaitych technik, zależnie od materiału, z którego wykonany jest dywan, jego wielkości oraz rodzaju zabrudzeń. Kolejnym etapem jest suszenie i dopiero wtedy można przejść do ozonowania. W tym celu dywan jest umieszczany w specjalnej, szczelnie zamkniętej komorze, w której wysokiej mocy generator produkuje czysty ozon.

Zabieg ten nie tylko usuwa nieprzyjemne zapachy, ale zabija również wszystkie bakterie, roztocza i grzyby znajdujące się nie tylko na powierzchni dywanu, ale też w warstwach przy osnowie. Dywan poddany zabiegowi ozonowania zachowuje świeżość oraz przyjemny zapach przez długi czas. Kolejną zaletą jest fakt, że po zabiegu dywan wygląda jak nowy – jest czysty, puszysty i przyjemny w dotyku. Ponadto ozonowanie w żaden sposób nie niszczy włókien dywanów.

Ozonowanie dywanów to skuteczna i ekologiczna metoda usuwania przykrych zapachów oraz mikroorganizmów. Pozostawia świeży i przyjemny zapach oraz nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt. Warto regularnie korzystać z usług profesjonalnej pralni dywanów, zarówno w zakresie prania, jak i ozonowania.