Prezerwatywa – historia produktu

Seks to jedna z największych przyjemności, których można doświadczyć, ale także jedno z groźniejszych źródeł problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Ludzie od dawna starali się chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, upatrując problemu głównie w niezabezpieczonym w trakcie stosunku penisie. Dlatego też powstała prezerwatywa, której oblicza zmieniały się na przestrzeni wieków, ale jej zadanie nadal pozostawało takie samo – chronić przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi.

Historia prezerwatywy

Mało kto wie, że pierwsza prezerwatywa pojawiła się już w starożytnym Egipcie. Znacząco różniła się jednak nie tylko materiałem wykorzystywanym do produkcji, ale także zastosowaniem. Egipcjanie używali ich głównie jako ozdób, które nie miały zastosowania praktycznego. Dopiero w XVIII wieku ludzie zaczęli produkować prezerwatywy z myślą o zabezpieczeniu się przed chorobami, ale głównie, aby uniknąć niechcianej ciąży. Niestety, ale niski poziom wiedzy naukowej na temat biologii w skali mikro, skutecznie przeciwdziałał wszelkim próbom skonstruowania w pełni bezpiecznej prezerwatywy. Do ich produkcji wykorzystywano przykładowo jelita zwierzęce. Zmieniło się to dopiero w 1912 roku, kiedy to niejaki Julius Fromm, wytworzył pierwszą prezerwatywę lateksową. W ten sposób zrewolucjonizował przemysł środków antykoncepcyjnych, a w dalszej perspektywie także branżę medyczną.

Skuteczność według WHO

Od przeszło stu lat ludzie mają zatem do dyspozycji w miarę skuteczny środek antykoncepcyjny, który nie jest jednak pozbawiony swoich wad. Według statystyk prowadzonych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), skuteczność, którą reprezentuje prezerwatywa, waha się od 80 do 95 procent, co oznacza nie tylko zapobieganie ciąży, ale także ochronę przed chorobami przenoszonymi podczas stosunku seksualnego. W czasach obecnych ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w walce z HIV.

Prostota użytkowania

Ogromną popularność, którą zyskała prezerwatywa, można przypisać kilku czynnikom, z których głównymi jest powszechna dostępność oraz wyjątkowa łatwość w użyciu. O tym, jak założyć prezerwatywę zaczęto uczyć w niemal wszystkich szkołach podstawowych na całym świecie, licząc, że wiedza ta może okazać się skutecznym narzędziem do ograniczenia chorób, ale także niechcianych ciąż, potęgujących problem biedy w krajach Trzeciego Świata. Sama procedura zakładania prezerwatywy nie jest skomplikowana i ogranicza się do nałożenia jej na członka w stanie erekcji. Ważną czynnością jest pamiętanie, aby wypustka znajdująca się na jej końcu, nie miała w sobie powietrza, bo może to doprowadzić uszkodzenia zabezpieczenia. Dopiero po zapoznaniu się z instrukcją jak założyć prezerwatywę (która zawsze dołączona jest do opakowania), można mieć pewność prawidłowości jej działania.

Ludzie różnią się od siebie, dlatego producenci prezerwatyw oferują swoim klientom cały wachlarz przeróżnych modeli. Oczywiste jest, że rozmiary prezerwatyw mają realny wpływ nie tylko na komfort użytkownika, ale także na samą skuteczność, którą mają zapewnić kondom. W dzisiejszych czasach producenci prześcigają się w pomysłach na to, jak urozmaicić życie seksualne swoich klientów przy pomocy prezerwatyw. Obecnie stosuje się przykładowo przeróżne wypustki umieszczane na zewnętrznej stronie prezerwatywy, aby wzmocnić siłę doznań, nie tylko mężczyzny, ale także i kobiety. Rozmiary prezerwatyw pozostają jednak kluczowym zagadnieniem, bo nawet najciekawsze dodatki nie zdadzą się na nic, jeśli produkt zostanie źle dobrany. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy kupować prezerwatywy w sklepie lub aptece.