Serca wieprzowe, serca cielece, nerki cielece – podroby od A do Z

Podroby, czyli jadalne narządy wewnętrzne i niektóre części ciała zwierząt, budzą wiele kontrowersji. Podroby, wykorzystywane zwykle w celach kulinarnych lub przy produkcji wędliniarskiej, są stosunkowo tanim źródłem cennego białka. Serca, nerki, ozory czy żołądki zwierzęce mają bardzo wielu miłośników, ale wiele osób na samą myśl o podrobach krzywi się ze wstrętem. Czym charakteryzuje się wspomniany rodzaj mięsa?

Serca wieprzowe

Serca wieprzowe są rodzajem czerwonego mięsa. Najczęściej możemy się z nimi spotkać w przetwórstwie wędliniarskim, gdyż dodawane są do różnego rodzaju pasztetów, farszów mięsnych lub kaszanek. Serca wieprzowe stanowią cenne źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego oraz witamin z grupy B i żelaza. Z tego powodu szczególnie polecane są dla osób borykających się z anemią. Jednak ze względu na fakt, iż strukturę mięsa tworzą chude tkanki mięśniowe i grube złogi tłuszczu, serca wieprzowe nie powinny znajdować się w diecie osób, które zmagają się ze zbyt wysokim cholesterolem.

Serca wieprzowe możemy z powodzeniem upiec, ugotować lub usmażyć. Na każdym portalu kulinarnym znajdziemy ciekawe przepisy oraz wiele ciekawostek na temat ich przygotowania.

Jak rozpoznać, czy kupujemy świeże serca wieprzowe? Świeże kawałki są lekko twarde i mają ciemnoczerwoną barwę. Produkty tego typu najczęściej pakowane są próżniowo. Znajdziemy je również na tackach w specjalnych mieszankach podrobów.

Warto pamiętać, że po zakupie powinniśmy przechowywać serca wieprzowe w lodówce nie dłużej niż 3 dni, a w zamrażarce do 12 miesięcy, w temperaturze od -12°C do -18°C.

Serca cielęce

Serca cielęce to mięso stosunkowo chude, o niezbyt intensywnym zapachu. Wspomniane podroby najsmaczniejsze są po ugotowaniu, ale można je także dusić lub smażyć. Serca cielęce najczęściej możemy spotkać w różnego rodzaju przetworach mięsnych, takich jak rolady, kaszanki, kiełbasy oraz pasztety.

Świeże kawałki są sprężyste, jędrne, lekko twarde i mają różowo-czerwoną barwę. Charakteryzują się również lekko połyskującą i wilgotną nierówną powierzchnią. Zazwyczaj są pokryte przezroczystą, delikatną błoną. Serca cielęce podobnie jak inne podroby stanowią cenne źródło białka, żelaza oraz witamin z grupy B.

Nerki cielęce

Nerki cielęce w zależności od wieku zwierzęcia mogą mieć barwę fioletowo-czerwoną lub żółto-czerwoną. Świeże nerki mają wilgotną i połyskującą powierzchnię. Dobrej jakości mięso charakteryzuje się spoistą i jędrną okołonerkową tkanką tłuszczową. Najlepiej wybierać nerki cielęce, które są pulchne i mają okrągłe cynadry.

Podroby tego typu mają nieprzyjemny zapach. Możemy skutecznie pozbyć się go, mocząc mięso w zimnej wodzie. Uprzednio należy jednak usunąć z powierzchni cynader błonę, a następnie przeciąć je na pół i wyciąć tłusty rdzeń. Tak przygotowane mięso świetnie smakuje przyrządzone na grillu, w piekarniku lub na patelni. Z nerek cielęcych możemy przyrządzić przykładowo potrawki czy zupy.

Nerki cielęce oprócz wysokowartościowego białka, zawierają również witaminę A oraz witaminy z grupy B. Po zakupie powinny być przechowywane nie dłużej niż 5 dni w temperaturze od 2°C do 7°C, zawinięte w pergamin.

Warto pamiętać o tym, że podroby są cennym źródłem białka, żelaza oraz witamin. Przykładowo 80 g serc wieprzowych lub nerek cielęcych zawiera tyle samo wartość odżywczych co 100 g dorsza. Podroby są jednak nieporównywalnie tańsze niż ryby i są łatwiejsze w obróbce.

Inspirowane: kiszeczka.pl – producent wędlin