Skateboarding

Osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z nauką jazdy na deskorolce, często wydaje się, że jest to zagadnienie dość skomplikowane i wymaga od nowych amatorów tego widowiskowego sportu wiele poświęceń i wyrzeczeń. Szalone akrobacje, podskoki i triki skaterów potrafią wywrzeć na obserwatorach duże wrażenie i sprawić, że myślą oni o jeździe na deskorolce jako sztuce trudnej do opanowania. Na szczęście rozpoczęcie przygody z deskorolką nie należy do rzeczy bardzo zawiłych, i wymaga od nas przede wszystkim zakupu… samej deski. Pytanie zatem brzmi: jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

Deskorolka dla początkującego

Odpowiedni dobór deski to kwestia, która realnie wpłynie na naukę jazdy na desce. Jeśli bowiem wybór padnie na źle dopasowaną deskorolkę, szlifowanie umiejętności może okazać się bardzo żmudne, a nieraz nawet irytujące. Taka nauka nie będzie należała do rzeczy przyjemnych i może sprawić, że zniechęcimy się do tego pięknego sportu. Pierwsza deska w życiu skatera powinna być komfortowa w użytkowaniu i charakteryzować się dużą stabilnością, co wspomoże w nauce pierwszych trików i sztuczek. Na początku nauki jazdy na desce, zachowywanie równowagi jest sprawą kluczową.

Budowa deskorolki

Patrząc na deskorolkę od razu widać, że jej konstrukcja jest raczej nieskomplikowana. Podstawowym elementem jest blat, który utrzymuje ciężar skatera i do którego przytwierdzone są pozostałe elementy. Rozmiar blatu i jego kształt mają duży wpływ na prowadzenie deski – na początek dobrym wyborem może okazać się dłuższy blat, gdyż zapewni on większą stabilność uczącemu się. Do blatu przyklejany jest grip – powłoka antypoślizgowa, najlepiej o chropowatej strukturze. Ponadto deska jest oczywiście wyposażona w trucki i kółka, dzięki którym będziemy mogli ruszyć przed siebie i wykonać pierwsze deskorolkowe ewolucje.

Jaki rodzaj deskorolki wybrać?

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje deskorolek – składane i kompletne, zwane też nieraz fabrycznymi. Deskorolki składane, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z samodzielnym wyborem poszczególnych komponentów deskorolki i złożeniem ich w jedną całość. Jest to opcja skierowana przede wszystkim do osób, które od początku chcą zainwestować większą ilość pieniędzy w naukę jazdy, jednak kompletowanie podzespołów wymaga pewnej wiedzy i obeznania z tematem. Z tego względu początkujący raczej zwrócą swoją uwagę na deskorolki kompletne, czyli takie, które zostały fabrycznie zmontowane przez producenta. Dzięki temu wyeliminowane jest ryzyko niepoprawnego skręcenia podzespołów deski bądź złego dobrania poszczególnych części. Ponadto, deskorolka kompletna jest też zazwyczaj rozwiązaniem tańszym od samodzielnego złożenia deski – zastosowane części są zazwyczaj odrobinę niższej jakości niż te wybierane przez osoby składające deskę od podstaw, ale na początku nauki najważniejsza jest dobrze dobrana kompozycja elementów, która zapewni dużą stabilność i komfort jazdy.

Początek przygody z deską

Idealny zestaw osoby uczącej się jazdy na deskorolce zawiera w sobie zestaw ochraniaczy na łokcie, nadgarstki i kolana, a także kask. Jednak elementem bez którego nie jesteśmy w stanie zacząć jest deskorolka, i to właśnie wybór deski zajmie na początku najwięcej czasu. W uniknięciu problemów z samodzielnym wyborem poszczególnych komponentów pomagają deskorolki kompletne, które oferują uniwersalne zestawienie podzespołów, skrojone na potrzeby osób początkujących. Jeżeli mamy już deskę i ochraniacze – świetnie! To już wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia nauki.