Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z rękodziełem albo interesujesz się DIY, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, by Twoje pomysły wprowadzić w życie, wiedz, że pierwszym krokiem powinno być zorganizowanie sobie warsztatu. Nie chodzi nawet o samą przestrzeń, bo zawsze możesz korzystać z dowolnych pomieszczeń Twojego domu czy mieszkania – tylko pamiętaj o tym, by je prawidłowo zabezpieczyć, a także zadbać o to, by po skończonej pracy było łatwo posprzątać! Najważniejsze jest to, by zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi i elementów, bez których nie obędzie się właściwie żaden projekt. Nie ma bowiem niczego bardziej demotywującego, niż ciągłe wycieczki do sklepu budowlanego, gdy po pięciu minutach pracy okaże się, że czegoś nam brakuje. Trudno znaleźć bardziej niebezpieczne zajęcie, niż wykorzystywanie narzędzia niezgodnie z jego przeznaczeniem, bo nie mamy właściwego sprzętu do danego zadania. I wreszcie, nie ma bardziej nietrwałych produktów rękodzielniczych niż te, które wykonano z byle jakich, przypadkowych materiałów. Od czego zatem zacząć? Młotek, śrubokręt, wkręty ciesielskie, śruby do drewna, klej wikol, klucz francuski, wkręt do kartongipsu – to tylko kilka niezbędnych przedmiotów w skrzynce z narzędziami.
Co powinno znaleźć się w każdym warsztacie rękodzielnika i majsterkowicza?
Po pierwsze, zacznij od organizacji. Oszczędzisz sobie mnóstwo czasu, jeżeli od początku zastanowisz się, gdzie i jak będziesz przechowywał narzędzia i materiały. Czy użyjesz zamykanej skrzynki, którą będziesz mógł schować po pracy, czy może masz dedykowaną Twojemu hobby przestrzeń i użyjesz listew magnetycznych, półek oraz uchwytów na ścianie, grunt, żeby układ był przemyślany, i najczęściej wykorzystywane narzędzia były dostępne na wierzchu. Nie zapomnij o solidnym młotku, kluczu francuskim, tak zwanej żabie oraz śrubokręcie – to absolutna podstawa i coś, co i tak przyda się w każdym domu. Unikaj tanich zestawów z marketów – narzędzia w nich oferowane bywają marnej jakości, co przełoży się negatywnie na osiągane rezultaty, a tym samym na Twoje zadowolenie z hobby. Prędzej czy później przyda się też papier ścierny, metalowa linijka (wzdłuż której można ciąć) oraz miarka i ołówek do oznaczania planowanych wymiarów. Później, gdy dokładnie będziesz wiedział, co jeszcze jest Ci potrzebne, uzupełnisz ten zestaw o bardziej specjalistyczne narzędzia potrzebne do realizacji Twoich projektów.
Gwoździe, wkręty, kleje i inne niezbędne rzeczy
Nie zapomnij o elementach służących do łączenia przygotowanych przez Ciebie elementów w całe przedmioty czy meble. Każdy warsztat powinien być wyposażony w zapas gwoździ oraz przynajmniej jeden typ kleju (biały klej, PVA, klej poliwinylowy, wikol, to właśnie ten uniwersalny typ kleju). Pracując z materiałami takimi jak drewno, koniecznie wyposaż się we wkręty ciesielskie i śruby do drewna. Wkręty ciesielskie doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie łączyć będziesz większe elementy drewniane, a połączone elementy mają ściśle do siebie przylegać. Dzięki nim stworzysz na przykład wytrzymałe ramy mebli czy połączysz ściany domku na drzewo. Śruby do drewna, szczególnie te o specjalnym czworokątnym łbie z daszkiem, doskonale sprawdzą się do montowania sporych drewnianych elementów, na przykład huśtawki czy innych zabawek ogrodowych. W naszym małym warsztacie musi być obecny także wkręt do kartongipsu, szczególnie, jeżeli chcemy sami zająć się wykańczaniem naszego mieszkania czy domu. Będą one niezastąpione chociażby przy wykonywaniu zabudowy. Aha, nie zapomnij o tym, żeby w Twoim warsztacie pod ręką była zawsze ścierka, a najlepiej kilka.
Rozpoczynając zabawę z rękodziełem i pracami DIY, zwróć szczególną uwagę, by wyposażyć swój warsztat w najbardziej potrzebne przybory i narzędzia. W drugiej kolejności kupuj akcesoria specjalistyczne, gdy już będziesz dokładnie wiedział, czego Ci trzeba. Nie zapomnij o elementach montażowych, szczególnie takich jak wkręty ciesielskie, śruby do drewna, czy wkręt do kartongipsu.