Monitoring GPS w transporcie dalekobieżnym – dlaczego jest dziś niezbędny?

Transport dalekobieżny to gałąź transportu, która ze względu na swoją specyfikę wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych w celu jak najlepszej kontroli różnych aspektów związanych z pokonywaniem długich tras. Konieczna jest bieżąca komunikacja z kierowcą, która będzie łatwiejsza dzięki możliwości wykorzystania monitoringu GPS. Pozwala on w czasie rzeczywistym uzyskiwać najważniejsze informacje o pojazdach floty.

Monitoring GPS a transport dalekobieżny

Zacznijmy od tego, jak monitoring GPS spisuje się w przypadku osoby odpowiadającej za flotę samochodów. Tego typu rozwiązanie pozwala przede wszystkim na lokalizowanie pojazdów oraz dostęp do najważniejszych danych informujących o sposobie jazdy kierowców. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemów telematycznych, które pozwalają zbierać odpowiednie dane i generować z nich raporty. Na ich podstawie manager floty może wyciągnąć odpowiednie wnioski i przeprowadzić niezbędne korekty, np. organizując dodatkowe szkolenia dla kierowców. W przypadku transportu dalekobieżnego jest to niezwykle istotne, gdyż pozwala na dłuższą metę zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy – ekonomiczna i ekologiczna jazda zmniejsza koszty związane z eksploatacją pojazdów. Monitoring GPS zwiększa również bezpieczeństwo kierowców i przewożonych towarów. Można go zainstalować również w naczepie, co uniemożliwi jej kradzież. Oprócz tego monitoring GPS pozwala na przesyłanie konkretnych danych do klientów na temat samochodów w trasie – dotyczą one między innymi czasu dostawy czy ewentualnych opóźnień.

Nie można również zapomnieć o tym, jaki wpływ tego typu monitoring ma również na pracę samego kierowcy. W tym wypadku jest to przede wszystkim spore ułatwienie, które pozwala pokonywać trasy znacznie szybciej dzięki aktualnym mapom i informacjom o utrudnieniach w ruchu drogowym i możliwości wyboru alternatywnej trasy.

WEBFLEET

Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego dostawcy takiej usługi. Dlaczego warto postawić na WEBFLEET? Jest to platforma pozwalająca na znacznie więcej niż lokalizowanie pojazdów. Platforma kompleksowo ułatwia zarządzanie flotą i administrowanie przedsiębiorstwem. Może być również pomocą w zarządzaniu tachografem i odpowiednim planowaniu czasu pracy kierowców.

Możemy zdecydować się również na wykorzystanie aplikacji OptiDrive 360, która analizuje styl jazdy kierowców. System gromadzi dane o nawykach kierowcy, sposobie zmiany biegów i wykonywanych manewrach – podpowiada w czasie rzeczywistym, co należy zrobić, aby ograniczyć spalanie paliwa, a to w oczywisty sposób przełoży się na obniżenie kosztów w firmie.

Podsumowanie

Monitoring GPS jest dziś standardem w pracy firm zajmujących się transportem dalekobieżnym. Pomaga na bieżąco monitorować postęp realizacji zlecenia, ułatwia rozwiązywanie problemów, które pojawiają się w trasie. Warto jednak postawić na kompleksowe systemy telematyczne, tj. WEBFLEET. Oprócz lokalizacji pojazdów otrzymujemy wtedy dostęp do aktualnych map i rozwiązań, które ułatwiają obsługę tachografów cyfrowych czy sprzyjają poprawie stylu jazdy u poszczególnych kierowców. Zastosowanie takich nowoczesnych systemów z biegiem czasu będzie przynosić coraz większe oszczędności w firmie transportowej.

Powiązane wpisy