Aby zasłony oraz firanki dobrze prezentowały się w pomieszczeniu, muszą być one umocowane do estetycznego karnisza. Karnisz mocowany do ściany lub sufitu to najpopularniejsze rozwiązanie, które od lat cieszy się niezwykle dużą popularnością. Wśród nich znajdziemy wiele odmian, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie – różne materiały, kolory oraz style wykończenia. Istotną sprawą jest również ich odpowiedni montaż. Jak zatem zamontować karnisz?
Gdzie powiesić karnisz?
Przede wszystkim wieszając karnisz, należy wziąć pod uwagę, aby nie utrudniał on otwierania skrzydeł okiennych. Właśnie dlatego zawsze należy wieszać go powyżej ościeża okna. Jeżeli nadproże jest wystarczająco wysokie, uchwyt możemy zamontować do ściany. Jeżeli natomiast miejsca jest za mało – do sufitu. Zazwyczaj sposobowi mocowania karnisza odpowiada także inny rodzaj wspornika.
Długość karnisza należy dostosować do długości ściany lub szerokości okna, na której będzie się on znajdował. Indywidualnie zatem należy zadecydować, która z wersji nam odpowiada. Ogólnie jednak przyjmuje się, że drążki powinny wystawać po obu stronach okna co najmniej 20 cm. Wówczas po rozsunięciu zasłon, nie przysłonią one otworu okiennego.
Jakie dobrać wkręty do montażu karnisza?
Najczęściej w zestawie z karniszem dostajemy także komplet wkrętów. Jest to najlepsze rozwiązanie, jednak nie zawsze skuteczne. Bardzo często wkręty są niskiej jakości, a my musimy kupić lepsze. To, jaką długość wkrętów wybierzemy, zależy wyłącznie od rodzaju mocowania uchwytu karnisza. Najczęściej wybieranymi są te o długości 60 mm oraz średnicy 4,5 mm. Będziemy mieć wówczas pewność, że nie wypadną one ze ściany, kiedy zawiesimy na nich ciężkie zasłony.
Montując karnisz wkręty muszą być umieszczone w kółkach rozporowych, które dobiera się odpowiednio do materiału ściany, na której zostaną one osadzone. Najczęściej spotykane ściany wykonane są z materiałów twardych oraz pełnych – cegły pełnej, kamienia, betonu, a także z materiałów miękkich i pełnych – betonu komórkowego, czy materiałów z pustką – cegły dziurawki, pustaków, płyt budowlanych oraz kratówki.
Gdzie wiercić?
Odpowiednia metoda montażu powinna być dobierana w zależności od wybranego karnisza, układu okna, a także materiału, jaki zawiśnie na nim. Jeżeli decydujemy się na dłuższy karnisz, pod uwagę warto wziąć dodatkowy wspornik umieszczany na środku. Zapobiegnie on wyginaniu się rurki podczas większego obciążenia.
Montując karnisz do ściany okiennej, wystarczy, że w odległości nie mniejszej niż 5 cm od krawędzi okna wyznaczymy dwa punkty w równej od krawędzi odległości. Kolejno, używając linijki oraz poziomicy wyznaczamy poziomą linię zawieszenia przedmiotu. Następnie, odmierzamy wzdłuż tej linii miejsce, w którym umieścimy wsporniki oraz wiercimy otwory. Pamiętajmy, aby były one w równej odległości od rogów okna.
Dokładnie tak samo wygląda sytuacja, kiedy chcemy zawiesić karnisz pomiędzy dwoma ścianami.
inspiracja: sklep.mardom.com.pl – szyny sufitowe