Honda Civic Type-R

Honda Civic to pojazd, który po raz pierwszy pojawił się w sprzedaży w 1971 roku. Stanowi jeden z najważniejszych modeli w historii światowej motoryzacji. Obecnie japoński koncern przymierza się do wprowadzenia na rynek jedenastej generacji modelu. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze tego lata auto ma trafić na rynek amerykański.

Najpierw sedan potem hatchback

Honda Civic jedenastej generacji z nadwoziem typu sedan wyróżnia się eleganckim i stonowanym wyglądem. Linia nadwozia w porównaniu do poprzednich modeli jest raczej konserwatywna i stanowi nawiązanie do modelu Accord. Projekt stworzono zgodnie z pierwotną koncepcją i filozofią M/M (Man Maximum/Machine Minimum), polegającą na maksymalnym skupianiu się na użytkowniku. Pojazd wyposażony został w wąskie i podłużne reflektory charakterystyczne dla wielu współczesnych samochodów. Przesunięcie przednich słupków o 5 cm pozwoliło wysmuklić i wydłużyć auto. Zmianę proporcji udało się uzyskać także dzięki zwiększeniu o 3,5 cm rozstawu osi. Wprowadzenie tych zmian sprawiło, że nowy Civic prezentuje się lekko i ekskluzywnie. Całkowita długość modelu w wersji sedan wynosi 4,67 m, szerokość to 1,80 m, a wysokość 1,41 m. Honda Civic jedenastej generacji dostępna będzie również w wersji hatchback.

Rynek europejski i amerykański

Civic z lat 70-tych XX wieku to samochód stworzony z myślą o rynku amerykańskim. Jeszcze do niedawna pojazdy sprzedawane w USA i Europie różniły się między sobą wyglądem zewnętrznym. Nowa Honda Civic ma być pojazdem globalnym, a różnice dotyczyć będą przede wszystkim zastosowanych jednostek napędowych. Dla klientów amerykańskich japoński koncern przygotował samochody z silnikiem o pojemności 2 l, generującym moc 158 KM oraz turbodoładowanym motorem o pojemności 1,5 l i mocy 180 KM. Zgodnie z przyjętą przez koncern strategią rozwoju, na rynku europejskim Civic oferowany będzie wyłącznie z silnikami hybrydowymi. Prawdopodobnie będą to jednostki napędowe znane z modeli Jazz i HR-V. Pierwsza z nich ma pojemność 1,5 l i generuje moc 109 KM, druga o pojemności 2,0 l wytwarza 184 KM. W przygotowaniu jest również sportowa wersja samochodu oznaczona symbolem Type-R. Sportowy model również wyposażony będzie w napęd hybrydowy. Jego moc ma przekraczać 300 KM. Więcej szczegółów na temat tej wersji poznamy pod koniec 2021 roku.

Udoskonalone systemy bezpieczeństwa

Honda przywiązuje dużo uwagi do kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dlatego też nowy Civic wyposażony będzie w wiele nowoczesnych systemów zabezpieczeń. Jednym z nich jest system Honda Sensing, umożliwiający monitorowanie martwego pola widzenia w lusterkach. Inne elementy to tempomat adaptacyjny z funkcją podążania przy niskiej prędkości wyposażony w osiem czujników sonarowych oraz układ wspomagający utrzymywanie pojazdu na właściwym pasie ruchu. Zastosowanie zaktualizowanego oprogramowania oraz szybszych procesorów pozwoli na sprawniejsze i wydajniejsze działanie całego systemu.

Nowa Honda Civic to niebanalny pojazd, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tego modelu. Nowoczesna konstrukcja wyróżnia się ciekawą stylistyką, a luksusowe wnętrze zachwyca swym wyglądem i funkcjonalnością. Zastosowanie innowacyjnych technologii zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę.