Kolizja, wypadek, poważna lub drobna awaria czy zatankowanie niewłaściwego paliwa to podstawowe sytuacje, które mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu na drodze. W takim przypadku być może koniecznie będzie jego odholowanie. W przypadku samochodów ciężarowych jest to proces wyjątkowo skomplikowany, ale znajomość przepisów kodeksu drogowego w tym zakresie, pozwala na bezpieczne przeprowadzenie autoholowania.
Co jest niezbędne, by móc holować?
Do holowania samochodu osobowego, jak i ciężarowego konieczne jest spełnienie pewnych wymagań technicznych. Po pierwsze, holowany samochód musi mieć sprawy układ hamulcowy i kierowniczy oraz światła. Jeżeli którykolwiek z wymienionych elementów nie funkcjonuje prawidłowo, niezbędne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Ponadto warto wiedzieć, że nie należy holować samochodu ciężarowego przy użyciu tradycyjnego holu (liny). W tym przypadku zastosowanie znajdzie wyłącznie tzw. sztywny hol. Co więcej, w przypadku dróg szybkiego ruchu i autostrad holowanie samochodu ciężarowego jest możliwe tylko przy użyciu holownika lub specjalnej lawety, tzw. niskopodwoziówki. Jeśli holowany samochód wyposażony jest w naczepę lub przyczepę, muszą być one holowane oddzielnie. Przepisy wymagają również, by holujący pojazd był cięższy od holowanego, a kierujący posiadał prawo jazdy kategorii C+E.
Jak przygotować się do holowania?
Aby rozpocząć autoholowanie samochodu ciężarowego, unikając przy tym uszkodzenia pojazdu, musimy zapoznać się z jego dokumentacją techniczną, gdyż każdy producent zaleca inne procedury w tym zakresie. We wspomnianej dokumentacji znajdziemy przykładowo informacje o tym, które układy należy rozłączyć i podłączyć. Zazwyczaj są to układ elektryczny, hydrauliczny bądź pneumatyczny. W dokumentacji powinny być również zawarte informacje na temat optymalnego miejsca mocowania zestawu holowniczego, celem uniknięcia odkształcenia ramy ciężarówki.
Jak holować?
Pamiętajmy o tym, że holując samochód ciężarowy, musimy zachowywać więcej ostrożności niż nawet podczas jazdy z naczepą. Do podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, należą m.in.:
- unikanie dróg o dużym natężeniu ruchu, tak aby minimalizować ryzyko wypadku,
- poruszanie się w maksymalnie płynny sposób i unikanie szarpania,
- sygnalizowanie każdego planowanego manewru z dużym wyprzedzeniem, przez oba samochody,
- poruszanie się skrajnie prawym pasem na dwupasmowych lub szerszych drogach,
Ponadto podczas autoholowania maksymalna prędkość pojazdów nie może być wyższa niż 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim.
Nie spełnione wymagania – co zrobić?
Jeśli z jakichś powodów nie możemy prawidłowo holować samochodu ciężarowego, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i z uwzględnieniem przepisów prawa, najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie. Na rynku znajdziemy wiele przedsiębiorstw, które w swej ofercie mają pomoc drogową lub autoholowanie. Warto pamiętać, że niezależnie od przygotowań i umiejętności kierowców, holowanie samochodu ciężarowego jest trudne, wyczerpujące i niebezpieczne. Decydując się na holowanie naszego pojazdu z wykorzystaniem lawety, możemy uniknąć wielu zagrożeń na drodze.
Holowanie samochodu ciężarowego z pewnością nie jest łatwe. Ważne by autoholowanie było przeprowadzone przez doświadczonego kierowcę, przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy i dokładne zapoznanie się z instrukcjami producenta.