Odzież motocyklowa

Motocykliści z oczywistych powodów są o wiele bardziej narażeni na obrażenia podczas wypadków. Dlatego w celu zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa koniecznie jest zakładanie przed jazdą specjalnej odzieży motocyklowej. Należą do niej nie tylko kaski, ale również odpowiednio wzmocnione rękawice, kurtki, spodnie i buty. Jednak producenci tego typu ubrań muszą znaleźć odpowiedni balans pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą ich noszenia. Stąd wykorzystanie nowoczesnych materiałów takich jak kevlar. 

Czym jest kevlar?

To syntetyczne włókno wynalezione w 1965 roku w laboratoriach amerykańskiego giganta chemicznego firmy DuPont. Jego najważniejszą cechą jest to, że wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością, będąc jednocześnie materiałem kilkukrotnie lżejszym od stali. Dodatkowo włókna kevlaru są elastyczne i mogą służyć do produkcji tkanin, z których następnie szyje się ubrania. Przez te właściwości znalazł on zastosowanie w wojsku i policji do produkcji między innymi hełmów i kamizelek kuloodpornych. Dzięki temu, że jest niepalny, wykorzystuje się go także do produkcji ubrań ochronnych dla strażaków. Do ochrony przed pociskami używa się kilkudziesięciu nałożonych na siebie warstw tego materiału. Jednak już jedna zauważalnie zwiększa odporność na przetarcia i przebicia.

Wykorzystanie w odzieży motocyklowej

Wszystkie te cechy sprawiają, że bardzo dobrze nadaje się on także do produkcji odzieży na motocykl. W porównaniu do popularnych ubrań ochronnych z grubej skóry jest ona lżejsza i zapewnia większą swobodę ruchów. Dodatkowo wiele ubrań wzmacnianych kevlarem takich jak kurtki motocyklowe lub jeansy motocyklowe wygląda jak zwykłe części garderoby. To ważna cecha dla wielu fanów jednośladów, którzy nie chcą chodzić po ulicach w wyróżniającym się kombinezonie po zejściu z jednośladu. Wynika ona z technologii ich produkcji. Tkanina kevlarowa jest bowiem podszyta pod zwykły materiał taki jak bawełna i niewidoczna z zewnątrz. Widać to także doskonale na przykładzie koszul motocyklowych z protektorami. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie takiego efektu jest zastosowanie tkaniny będącej mieszanką standardowych włókien i tych wykonanych z kevlaru.