kategoria am

Jak przesiąść się z roweru na jednoślad z silnikiem lub quad? To nie jest wcale takie trudne, niezbędne będą jednak odpowiednie uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii AM. 

Kategoria AM – co warto wiedzieć?  

Jeszcze kilka lat temu, aby móc legalnie poruszać się motorowerem wystarczyła karta motorowerowa, którą można było zdobyć w szkole pod warunkiem, że dziecko miało ukończony 13. rok życia.

Od 2013 roku obowiązują zupełnie inne przepisy, których wprowadzenie zniosło możliwość jazdy motorowerem, będąc wyłącznie posiadaczem karty motorowerowej. Od tego roku koniecznie jest zyskanie uprawnień po kursie i egzaminie państwowym na prawo jazdy kategorii AM. Są to uprawnienia, które mogą zdobywać osoby niepełnoletnie. Te, które ukończyły już 18. rok życia, jednak nie mają prawo jazdy kategorii B, chcąc prowadzić motorower, również muszą zdobyć prawo jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy kategorii AM przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 14. rok życia. Do kursu przygotowującego mogą przystąpić 3 miesiące przed datą swoich urodzin.

Kto nie musi zdawać na kategorię AM?

Warto wiedzieć, że są pewne wyjątki, które nie muszą zdawać egzaminu na kategorię AM, a mają prawo do prowadzenia motoroweru. Chodzi tu głównie o osoby, które:

  • zrobiły kurs i zdały egzamin na kartę motorowerową przed 2013 rokiem – takie osoby dalszym ciągu mogą posługiwać się kartą motorowerową;
  • ukończyły 18.rok życia przed 2013 rokiem. Ówczesne przepisy pozwalały na prowadzenie motoroweru osobom pełnoletnim i po zmianie przepisów nie straciły one swoich uprawnień;
  • posiadają prawo jazdy innej kategorii. Motorowery mogą prowadzić posiadacze kategorii A, A1, A2 oraz B.
Zdobywając uprawnienia w kategorii AM ,poruszać się nie tylko motorowerem, ale również lekkim czterokołowcem (o masie mniejszej niż 350 kg i prędkości do 45 km/h), pojazdem z silnikiem spalinowym (o pojemności skokowej nie większej niż 50 cm³), czy pojazdem z silnikiem elektrycznym (o maksymalnej mocy 4 kW). Osoby, które pełnoletność osiągnęły przed 2013 rokiem i nie posiadają żadnego prawa jazdy, zgodnie z przepisami mogą poruszać się wyłącznie skuterem lub motorowerem.

Czy warto zdawać prawo jazdy na kategorię AM?

Podobnie jak w przypadku innych kategorii tak i w przypadku AM kandydat musi z pozytywnym wynikiem zaliczyć zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną, aby zdobyć uprawnienia.

Czy warto zdawać na kategorię AM? Jest to opłacalne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku nastolatków, którzy mogą starać się o uzyskanie uprawnień po ukończeniu 14. roku życia. Wówczas będą mogli oni poruszać się określonymi pojazdami, które byłyby poza ich zasięgiem, jeżeli nie weszliby w posiadanie stosownych uprawnień.

Prawo jazdy AM wydawane jest na okres 15 lat – warto o tym pamiętać, gdyż po tym czasie uprawnienia mijają, jeżeli kierowca nie zdecyduje się na zdanie egzaminu na inną kategorię.