Wybor namiotu garazowego - praktyczny poradnik

Namiot garażowy jest niedrogą alternatywą dla budowy garażu lub wiaty na samochód. Czasem mamy dom z garażem, jednak w rodzinie pojawia się kolejny samochód, a nie ma możliwości rozbudowy – wtedy również można rozważyć postawienie namiotu garażowego.
Namioty garażowe występują obecnie na rynku w bardzo szerokiej gamie wielkości, kolorów, a nawet kształtów – jak dokonać optymalnego wyboru? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku.

Wielkość namiotu

Na wybór wymiarów namiotu garażowego wpływa co najmniej kilka czynników:

  • wielkość posiadanego samochodu;
  • zapotrzebowanie na dodatkowe miejsce wewnątrz (np. na opony do zmiany itp.);
  • miejsce, w którym możemy postawić namiot na działce (kształt i wielkość wolnej powierzchni).

Duży namiot garażowy jest niezbędny przy większym samochodzie, ale może być także świetnym rozwiązaniem dla posiadacza małego auta, który zamierza w nim dodatkowo przechowywać np. meble ogrodowe w czasie zimy.

Kolor namiotu

Namioty garażowe występują zazwyczaj w kilku podstawowych kolorach: szarym, zielonym, brązowym, białym i grafitowym. Na życzenie klienta mogą być również wykonane w innych kolorach, ale wymaga to zazwyczaj złożenia indywidualnego zamówienia. Wyrób koloru zazwyczaj jest uzależniony od:

  • koloru otoczenia – zielony namiot garażowy będzie mniej widoczny na tle ogrodu, natomiast konkretny kolor może harmonizować z kolorem istniejących zabudowań;
  • nasłonecznienia terenu – jeśli miejsce postawienia namiotu garażowego nie jest zacienione, rozsądnie jest wybrać jaśniejszy kolor, w przeciwnym razie namiot będzie się bardzo nagrzewał latem.

Kształt namiotu garażowego

Większość namiotów ma kształt prostokąta, pionowe ściany i dwuspadowy dach. Wersje „economy” mają wjazd z jedenj strony, bogatsze wersje „premium” często można otwierać zarówno z przodu jak i z boku.
Na rynku znajdziemy też półokrągłe namioty garażowe, przypominające nieco wyglądem tunele foliowe, jednakże charakteryzują się one beczkowatym kształtem uniemożliwiającym dobre wykorzystanie powierzchni wzdłuż garażu z uwagi na nachylenie boków.

Materiał i konstrukcja

W przypadku namiotów garażowych należy zwrócić uwagę czy materiał powłoki namiotu jest niepalny. Oczywiście zwiększy to nieco koszty zakupu namiotu, ale biorąc pod uwagę, że wewnątrz parkujemy samochód z gorącym silnikiem, jest to wydatek w pełni uzasadniony. Namioty zazwyczaj wykonane są z tworzywa PVC o różnej grubości – te o grubszych pokryciach są trwalsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ale zazwyczaj droższe.
Druga ważną kwestią jest grubość rurek konstrukcji – tu też sprawdza się zasada, że im grubsze, to solidniejsze. Jest to szczególnie ważne jeśli kupujemy duży namiot garażowy, lub jeśli stawiamy go na odsłoniętym terenie i będzie on narażony bezpośrednio na silne wiatry.

Dodatki do namiotów

Decyzja w kwestii zakupu konkretnych dodatków powinna być oparta o docelowe zastosowanie namiotu garażowego:
jeśli tylko będzie w nim stał samochód, konstrukcja może być praktycznie standardowa;
jeśli przewidujemy wykonywanie drobnych napraw samochodu, należy rozważyć wyposażenie namiotu w okna doświetlające np. z jednej strony;
jeśli planujemy kupić w przyszłości większy samochód, można wybrać namiot garażowy z możliwością zwiększania długości poprzez zakup kolejnych modułów – takie rozwiązanie pozwoli wydłużyć garaż o kilka metrów bez konieczności wymiany na nowy, większy obiekt.

Czyszczenie namiotu

Namioty najłatwiej wyczyścić myjka ciśnieniową, woda z dodatkiem detergentu. Kurz i brud zostaje spłukany z powierzchni PVC, a namiot samoistnie wysycha, odzyskując pierwotny kolor.

Miejsce postawienia namiotu

W zależności od wielkości namiotu musimy wybrać odpowiednie miejsce, najlepiej w wyższej części działki, aby woda opadowa nie wpływała do wnętrza garażu. Ponadto najlepiej, gdyby miejsce postawienia garażu było osłonięte od silnych wiatrów – jeśli nie ma takiej możliwości, należy wybrać namiot o solidnej konstrukcji.

Namioty garażowe są godnym polecenia rozwiązaniem, chroniącym pojazd przez słońcem, deszczem i śniegiem. Ponadto pozwalają niewielkim kosztem uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania większych gabarytowo rzeczy jak opony czy meble ogrodowe. Dobrze dobrany namiot garażowy będzie służył przez wiele lat.

Źródło: Dascompany.com – hale namiotowe