Niedosłuch przewodzeniowy to przypadłość, która występuje w wyniku zablokowania przewodu słuchowego. Tym samym mamy do czynienia z tak zwanym ubytkiem słuchu. Co ważne blokada może dotyczyć zarówno ucha zewnętrznego, jak i ucha środkowego. Zablokowana fala dźwiękowa nie dociera do ucha wewnętrznego, przez co pojawiają się problemy z odbieraniem dźwięków. Przyczyn tego stanu może być wiele. Jednym z czynników jest nadmierne gromadzenie się woskowiny. Jakie są objawy niedosłuchu przewodzeniowego i jak z tym walczyć?
Przewodzeniowy ubytek słuchu – czym jest?
Do niedosłuchu przewodzeniowego dochodzi wówczas, gdy w wyniku stanu zapalnego lub obecności ciała obcego zatkany zostaje przewód słuchowy, przez co utrudnione jest odbieranie dźwięków. Blokada w przewodzie słuchowym często powstaje w wyniku nagromadzenia się nadmiernej ilości woskowiny i problemów z jej naturalnym usuwaniem. Problem ten jest dość popularny w przypadku wciąż rozwijającego się ucha u małych dzieci. Nieskutecznie usuwana wydzielina tworzy korek woskowinowy. Ze względu na zalegający czop pojawiają się problemy ze słuchem i aby je rozwiązać, konieczne jest pozbycie się korka woskowinowego.
Czym objawia się przewodzeniowy ubytek słuchu?
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów pojawiających się problemów ze słuchem są trudności z wychwyceniem dźwięków, niezależnie od ich tonów. Zarówno niskie, jak i wysokie tony nie docierają do zaczopowanego ucha, a konkretnie do ślimaka umiejscowionego w uchu wewnętrznym. Pojawiają się tym samym problemy w rozumieniu wypowiadanych do nas słów. Jeżeli niedosłuch przewodzeniowy spowodowany jest stanem zapalnym, pojawiają się również dolegliwości bólowe w okolicy ucha i głowy. Często występują również tak zwane szumy uszne. W przypadku podejrzenia wystąpienia przewodzeniowego ubytku słuchu wykonuje się badania takie jak otoskopia, audiometria tonalna i słowna oraz tympanometria.
Niedosłuch przewodzeniowy a nadmierna ilość woskowiny w przewodzie słuchowym
Jak już wspomniano, jedną z przyczyn przewodzeniowego ubytku słuchu może być nagromadzenie wydzieliny woskowej produkowanej przez ucho. Zbyt duża ilość woskowiny spowodowana jest nadprodukcją wydzieliny przez gruczoły woszczynowe. Sam korek woskowinowy to mieszanina wspomnianej wydzieliny i pozostałości martwego naskórka, który znajduje się w przewodzie słuchowym. Co ciekawe, nadmierne usuwanie wydzieliny może przynieść skutek w postaci wzmożenia produkcji wydzieliny, co doprowadzić może do zatkania uszu. Sytuacja, w której pojawiają się problemy ze słuchem, wymaga koniecznie konsultacji laryngologicznej. Niekiedy wystarczyć może skorzystanie z preparatów oczyszczających dostępnych w aptece. Jeżeli lekarz zaleci płukanie ucha, konieczna będzie kolejna wizyta u specjalisty, który przeprowadzi zabieg.
Pojawienie się niedosłuchu przewodzeniowego objawia się problemami ze słuchem, którym często towarzyszą ból ucha, szumienie oraz wrażenie zatkanego ucha. W przypadku podejrzenia wystąpienia tego typu przypadłości, która spowodowana może być zatkaniem ucha przez woskowinę, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista zadecyduje o tym, jakie kroki należy podjąć, by rozwiązać problem.