Prace magazynowe i sprawne zarządzenie materiałami w większości firm, zarówno dużych i małych, wymagają odpowiedniego sprzętu. Wózki widłowe wykorzystywane w takich firmach są eksploatowane codziennie, często do granic możliwości, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia awarii. W przypadku jej wystąpienia warto pomyśleć o regeneracji uszkodzonych komponentów.
Sprawne wózki widłowe podstawą bezpieczeństwa
W celu uniknięcia niepotrzebnych wydatków warto codziennie kontrolować stan użytkowanego wózka widłowego. Przed rozpoczęciem operator powinien zwrócić uwagę na ślady pęknięć, rozszczelnień lub wygięć na powierzchni i mocowań wideł, masztów, karetki czy ramy wózka, a także na kontrolki ostrzegawcze o nieprawidłowościach układów. Jak można się domyślić jednymi z ważniejszych elementów wózka widłowego są jego widły i maszt, gdyż to na nich spoczywa większość przenoszonych ciężarów. Równie ważna jest karetka odpowiadająca za bezpieczeństwo pracownika. Materiał z jakiego wykonywane są te elementy jest wytrzymały, jednak ma swoje granice. Lekkie naruszenie powierzchni wideł lub wykrzywiony maszt, może zakończyć się katastrofą w chwili podnoszenia cięższej palety lub innego materiału.
Jakość usługi zapewni niezawodność sprzętu
Decydując się na naprawę uszkodzonych elementów wózka widłowego, które wymagają spawania, warto wybrać serwis wózków widłowych, który posiada sprawdzonych specjalistów. Nad bezpieczeństwem i jakością użytkowanych wózków widłowych nadzór sprawuje Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Stąd też wszelkie naprawy tych sprzętów mogą wykonywać osoby posiadające uprawnienia wydane przez tę jednostkę. Jeśli korzystasz z usług regeneracji w danym zakładzie pierwszy raz, upewnij się, że pracownicy posiadają odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i nerwy, dbając o bezpieczeństwo w swojej firmie.
Regeneracja komponentów przedłuży życie Twojego sprzętu
Naprawy, jakie oferuje serwis wózków widłowych, obejmują regenerację układów hamulcowych, kierowniczych, elektrycznych, zawieszenia oraz masztów i wideł. Specjalista po ustaleniu możliwości regeneracji może zaproponować wymianę elementu lub naprawę przez prostowanie, spawanie czy dorobienie uszkodzonego komponentu. Pierwsza opcja jest kosztowniejszym zabiegiem i dodatkowo należy zadbać, by wymieniony komponent pasował do danego modelu wózka widłowego. Nieodpowiednio dobrany element może szybko ulec zniszczeniu lub zagrażać zdrowiu i życiu operatora. Regeneracja w serwisie wózków widłowych jest naprawą znacznie tańszą, cena rzadko przekracza 50 procent wartości nowego elementu. Przy odpowiedniej eksploatacji z pewnością długo posłużą w pracy.
Prawidłowa obsługa wózków widłowych powinna zapewnić bezawaryjną pracę przez długi czas. Jednak nawet mimo to wózki narażone są na uszkodzenia. W takim wypadku warto rozważyć regenerację ich komponentów, co przełoży się na realne oszczędności. Naprawy spawalnicze i modernizacje wózków widłowych uchronią przedsiębiorstwo przed koniecznością zakupu nowych części wymiennych lub całych wózków.