Nie znasz twórczości Pendereckiego? Od czego zacząć?

29 marca 2020 roku dotarła do nas smutna informacja o śmieci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – prof. Krzysztofa Pendereckiego. Geniusz dyrygenta i pedagoga muzycznego był od wielu lat doceniany na całym świecie. Lista nagród, odznaczeń i osiągnięć Pendereckiego zdaje się nie mieć końca. Jeśli nie znasz twórczości Pendereckiego, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma ważnymi nagraniami, które pozwolą przybliżyć jego muzyczny język. Płyty te dostępne są w Sklepie Polskiego Radia.

Poznaj geniusz artysty

Dorobek polskiego mistrza muzyki poważnej jest niezwykle bogaty. Osoba, która chciałaby poznać najważniejsze dzieła życia Pendereckiego, stoi przed trudnym wyborem. Odkrywając dokonania Pendereckiego, warto jednak skupić się na kilku kompozycjach. „Chór Polskiego Radia & Krzysztof Penderecki” to nagranie wydane z okazji 80 urodzin artysty. Znajdziemy tu kompozycje chóralne z różnych okresów twórczości kompozytora. Na płycie usłyszymy Sanctus, Benedictus, O gloriosa Virginum, Veni Creator czy Agnus Dei z Polskiego Requiem. Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny wiernie oddaje klimat i w każdym utworze znakomicie buduje napięcie towarzyszące tej wielkiej kompozycji. Za przygotowanie chóru odpowiedzialna jest Izabela Polakowska, a całe nagranie zawiera ciekawy komentarz wygłaszany przez Małgorzatę Janicką-Słysz, która przybliża nam charakterystykę twórczości chóralnej Pendereckiego.

Wielkie dzieła awangardy – polska szkoła kompozytorska

„Sonoristic Penderecki by Penderecki” to kolejna propozycja, pozwalająca wniknąć w świat stworzony przez polskiego kompozytora. Album zawiera najważniejsze dzieła z awangardowego okresu aktywności muzyka. Na płycie znajdziemy najciekawsze kompozycje sprzed kilkudziesięciu lat, w tym takie utwory jak Fluorescencje, Polymorphia czy De natura sonoris I i II. Wiernie oddają one klimat polskiej szkoły kompozytorskiej, jak zwykło się nazywać gatunek w muzyce współczesnej, czyli tzw. sonoryzm. Utwory tworzone w tej konwencji koncentrują się na formie dźwięku. Penderecki nadał w tej sposób muzyce cechy duchowe – w niektórych kompozycjach używał nawet pudeł rezonansowych czy maszyn do pisania jako przedmiotów, które wytwarzają niezwykle ciekawe brzmienie. Trzymające w napięciu utwory zawarte na tej płycie są kwintesencją twórczości kompozytora.

Odkrywaj

Jako społeczeństwo mamy tendencję do doceniania osób dopiero po ich śmierci. Tęsknimy za ich utworami i dziełami. W przypadku Pendereckiego jest jednak inaczej. Wielki polski kompozytor został doceniony na arenie międzynarodowej wielokrotnie. Można rzec, że jest nawet bardziej rozpoznawalny w krajach Europy Zachodniej i za Oceanem niż w kraju. Wiele uczelni na całym świecie przyznało mu tytuł doktora honoris causa, doceniając wyjątkowy warsztat i kunszt Pendereckiego. Warto poznać choćby kilka kompozycji naszego kompozytora i uzupełnić domową płytotekę. Dziś możesz zrobić to na odległość, korzystając z oferty sklepów z płytami CD. Muzykę kompozytora znajdziesz w ofercie Sklepu Polskiego Radia.

Powiązane wpisy