Ozonowanie – skuteczna metoda dezynfekcji

Dezynfekcja to inaczej odkażanie. Ma na celu zniszczenie drobnoustrojów takich jak chorobotwórcze wirusy oraz bakterie. Niemożliwe jest jednak zniszczenie wszystkich mikroorganizmów, szczególnie ich formy przetrwalnikowej. Taki zabieg nazywałby się sterylizacją i nie jest tak popularny, jak dezynfekcja. Aby dezynfekcja była naprawdę skuteczna, musimy zaaplikować odpowiednio wysokie stężenie środka do dezynfekcji i działać na wskazane powierzchnie przez dłuższy czas. Prawie każdy, kto rozważa jej zastosowanie w mieszkaniu, zadaje sobie pytanie, jaki będzie miało to wpływ na zdrowie domowników. Gdy dezynfekcja przeprowadzona jest w prawidłowy sposób z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, znacząco spada ryzyko zatrucia, niemniej jednak wszystkie substancje dezynfekujące, na przykład chlor, mają wpływ na nasz organizm. Czy istnieje więc sposób dezynfekcji w pełni obojętny dla naszego zdrowia? Tak. Takim przykładem jest ozonowanie. Na czym polega?

Bezpieczna dezynfekcja

Ozon jest odmianą alotropową tlenu, zbudowany jest z 3 cząsteczek tlenu (O3). Jest to niebieski gaz, który posiada gęstość większą niż powietrze. Ma przyjemny, orzeźwiający zapach, podobny do zapachu po burzy. Czasami nazywany jest aktywnym tlenem. Ozon jest jednym z najsilniejszych środków bakteriobójczych. Jego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu, ale bardzo łatwo przekształca się w tlen, czyli formę początkową. W ten sposób trzeci uwolniony atom znacznie łatwiej wchodzi w reakcje z otoczeniem. Na co działa ozon? Na przykład na bakterie takie jak Salmonella, Escherichia Coli czy Clostridium. Jak silne jest działanie ozonu w procesie dezynfekcji? Jest 3000 razy szybsze niż działanie chloru oraz 50 razy skuteczniejsze. Ozon jest w stanie zniszczyć nie tylko bakterie, ale również wirusy.

W jaki sposób wygląda ozonowanie pomieszczenia?

Aby proces został wykonany prawidłowo, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Należy wynieść wszystkie rośliny i wyprowadzić zwierzęta, a pokój dobrze uszczelnić. Następnie używa się specjalnych urządzeń do generowania ozonu. Wyposażone są one w wysokowydajne akumulatory oraz lampy wyładowcze o dużej mocy. Powoduje to równomierne rozprowadzenie ozonu w konkretnym pomieszczeniu. Profesjonalna ekipa dobierze ozonator o odpowiedniej mocy dostosowanej do wielkości pomieszczenia. Proces ozonowania powinien być stale nadzorowany przez specjalistę. Po zakończeniu ozonowania należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie.

W jakich sytuacjach warto zastosować ozonowanie?

W niektórych pomieszczeniach ozonowanie wykonuje się regularnie: są to na przykład sale szpitalne, przedszkola oraz szkoły, publiczne toalety, pracownicze stołówki, restauracje, hotele, gabinety kosmetyczne lub fryzjerskie, baseny, szatnie, gabinety lekarskie. Dobrym pomysłem jest dezynfekcja wnętrza samochodów, która pomoże nam pozbyć się brzydkich zapachów. Możemy też odgrzybić w ten sposób klimatyzację samochodową. Ozonowanie pomoże nam pozbyć się wilgoci, pleśni oraz grzybów z pomieszczeń, co ma szczególne znaczenie dla osób z problemami alergicznymi. Ozon pozwala pozbyć się również wszelkich alergenów oraz roztoczy. Dezynfekcja ozonem jest idealnym rozwiązaniem aby pozbyć się zapachów takich jak dym papierosowy, zapach spalenizny, potu czy stęchlizny, np. z naszych dywanów lub mebli.

Ozonowanie jest metodą ekologiczna, a jednocześnie bardzo skuteczną. Cieszy się ogromnym powodzeniem, ponieważ możemy stosować ją wielokrotnie, bez obaw o własne zdrowie, jest nieszkodliwa zarówna dla ludzi, jak i dla środowiska. Do zalet należy również skuteczność i względnie niska cena.

Inspirowane: nord-help.com.pl – osuszacze powietrza wynajem

Powiązane wpisy