Parownica – alternatywa dla ręcznego czyszczenia podłóg?

Parownica uznawana jest za łatwą w obsłudze i praktyczną alternatywę dla ręcznego czyszczenia podłóg. Jest to jeden z najszybszych sposobów mycia podłóg, a to jak rozprawia się z roztoczami jest ważną zaletą dla alergików. Przed zakupem tego urządzenia, należy zadać sobie pytanie – czy jest ono bezpieczne dla każdego rodzaju podłoża i czy skuteczności wysokiej temperatury pary wodnej nie towarzyszą uszkodzenia podłogi?

 

Parownica jak to działa?

Zasada działania parownicy jest prosta i polega na czyszczeniu powierzchni za pomocą gorącej, generowanej pod ciśnieniem pary wodnej. Ten mechanizm oczyszczania jest skuteczny, nie wymaga zastosowania środków czyszczących. Parownica posiada zbiornik na wodę, który przed rozpoczęciem pracy urządzenia należy napełnić, a po wyłączeniu opróżnić, jeśli pozostał w nim płyn. Po uruchomieniu parownica doprowadza wodę do wrzenia, skutkiem czego jest powstanie pary wodnej, która pod ciśnieniem zostaje doprowadzona do czyszczonej powierzchni. Efektem działania gorącej pary wodnej jest rozpuszczenie zabrudzeń i dezynfekcja powierzchni.

Co można wyczyścić za pomocą pary?

Parownica do podłóg jest nie tylko doskonałą alternatywą dla ręcznego czyszczenia większości podłóg, ale posiada również inne zastosowania. Można nią czyścić m.in.: dobrej jakości panele laminowane, panele winylowe,  płytki podłogowe, okna lustra, tapicerkę samochodową, dywany, wykładziny, płytki i fugi, ceramikę łazienkową.

Podłogi drewniane a parownica

Parownica nie jest urządzeniem uniwersalnym i przed jej zastosowaniem należy zapoznać się z jej wpływem na podłoże, które chcemy oczyścić. Drewniane podłogi i panele są wymagające w pielęgnacji. Zanim zakupimy parownicę należy ustalić jaki rodzaj drewna posiadamy i jaką technologią zostało ono zabezpieczone. W przypadku podłóg wykonanych z drewna olejowanego lub woskowanego, parownica spowoduje nieodwracalne szkody. Gorąca para wodna ma bardzo negatywny wpływ na oleje i woski, pokrywające drewno. Wysoka temperatura może doprowadzić do rozpuszczenia wosków i naruszenia warstwy ochronnej, wytworzonej podczas olejowania.

Parownica do podłóg nie powinna, być również wykorzystywana do mycia powierzchni drewnianych, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Podczas czyszczenia woda będzie wnikać w pory drewna i może powodować deformacje i gnicie podłogi.

Podłogi drewniane, które można czyścić parownicą

Parownica najlepiej sprawdzi się w czyszczeniu podłóg lakierowanych. Ta metoda mycia zalecana jest gdy posiadamy parkiet pokryty wysokiej klasy lakierem, panele fornirowane lub podłogę z deski barlineckiej.

Czyszczenie parą a czyszczenie ręczne

Para wodna skuteczniej niż inne metody, a co najważniejsze bez użycia nieobojętnych dla zdrowia substancji chemicznych, dezynfekuje podłogi, co ma szczególne znaczenie dla rodziców małych dzieci. Parownica do podłóg wykazuje również większą skuteczność w eliminacji roztoczy, niż tradycyjne metody czyszczenia, co ma niebagatelne znaczenie dla alergików, którzy często źle znoszą nie tylko alergeny tych małych pajęczaków, ale także są nadwrażliwi na substancje zawarte w środkach czyszczących. Parownica bardzo skutecznie rozpuszcza tłuszcze, co jest bardzo pomocne w szybkim czyszczeniu podłóg kuchennych.

Parownica nie jest uniwersalnie bezpiecznym sposobem czyszczenia podłóg. Zakup urządzenia musi zostać poprzedzony sprawdzeniem parametrów i wytrzymałości posiadanej podłogi. Dużą zaletą parownicy, w stosunku do ręcznego czyszczenia, jest brak konieczności stosowania detergentów, gdyż czyszczenie powierzchni gorącą parą wodną z łatwością eliminuje zabrudzenia podłoża. Parownica, poprawnie dobrana do rodzaju posiadanych podłóg jest skuteczniejszym i bezpieczniejszym  sposobem mycia niż tradycyjne metody.

Powiązane wpisy