Prace wyburzeniowe – jakich maszyn potrzeba?

Rozbiórka wszelkiego rodzaju obiektów wymaga zatrudnienia profesjonalistów dysponujących wiedzą i doświadczeniem w tego rodzaju pracach. Niezbędny jest również specjalistyczny sprzęt, który ułatwia i przyspiesza proces wyburzania.

Wyburzanie ręczne czy mechaniczne

Rozbiórka budynku, podobnie jego budowa, stanowi przedsięwzięcie budowlane. Jej realizacja wymaga czasu i ponoszenia kosztów, dlatego określić ją można mianem procesu inwestycyjno-budowlanego. Składa się ona z kilku faz obejmujących wiele etapów. Jednym z nich jest zaopatrzenie w sprzęt wyburzeniowy, którego wybór zależy m.in. od wysokości budynku, jego konstrukcji, i rodzaju materiałów, z jakich został wybudowany.

Tam, gdzie nie da się przeprowadzić wyburzania z pomocą maszyn, prowadzi się wyburzanie metodą ręczną. Sprawdza się ona przy wyburzaniu niewielkich obiektów, do których nie opłaca się używać ciężkiego sprzętu. Metoda ręczna jest niezwykle czasochłonna, jednak również i ona ma swoje zalety. Pozwala na odzyskanie sporej ilości materiałów – cegieł, drewna, dachówek, belek stalowych, które mogą być wykorzystane do budowy nowego domu. Dlatego opłaca się wyłącznie w sytuacji dobrze utrzymanych nieruchomości. Najszybsze i najprostsze jest wyburzanie mechaniczne.

Sprzęt do wyburzeń

W trakcie wyburzania przydaje się między innymi łom wyburzeniowy, którym można rozkuwać, łamać, wyrywać i rozpruwać. Kolejnym narzędziem wykorzystywanym w trakcie wyburzania ścian jest przebijak, znany też jako mesel. Jest to solidny kawał hartowanej stali do rozkruszania tynków i murów. W towarzystwie przebijaka występuje młotek z ciężką, stalową główką.

Do najważniejszych niezbędników potrzebnych w trakcie wyburzania należy młot wyburzeniowy – ręczny lub elektryczny. Drugi z wymienionych sprawia, że prace przebiegają znacznie szybciej. Na uwagę zasługują młoty wyburzeniowe na minikoparkach, koparkach i koparko-ładowarkach. Są to urządzenia o większej mocy i energii, jak również gabarytach, jednocześnie sprawdzają się jako przydatne narzędzie dla wielu firm budowlanych. Są wykorzystywane tam, gdzie do sprawnego przeprowadzenia prac wyburzeniowych potrzebna jest duża energia uderzenia i wytrzymałe narzędzie.

W postępie prowadzonych prac duże znaczenie ma odpowiedni dobór modelu młota hydraulicznego do posiadanej koparki czy minikoparki. Należy skupić się na konstrukcji obudowy, musi ona być szczelnie zamknięta. Tylko wtedy będzie zabezpieczyć wnętrze młota przed przedostawaniem się jakichkolwiek zabrudzeń, które mogłyby negatywnie wpływać na pracę urządzenia. Młot hydrauliczny to urządzenie stosunkowo drogie i z tego powodu lepiej jest wypożyczyć młot wyburzeniowy, niż go kupować szczególnie w przypadku jednostkowych zleceń.

Rozbiórkę prowadzi się również stosując dźwigi, ładowarki, gąsienicowe koparki wyburzeniowe. Długość ramienia koparki stosowanej w trakcie prac wyburzeniowych wynosi zwykle około 20-25 metrów. Jest to wysięgnik o konstrukcji pozwalającej na bezstopniową regulację wysokości wyburzenia. W zależności od wersji wysięgnika i modelu maszyny, istnieje możliwość zamontowania różnego rodzaju osprzętu, dającego możliwość realizacji rozmaitych, typowych dla prac wyburzeniowych, zadań. Koparki o dużym zasięgu są wykorzystywane do rozbiórki budowli murowanych, żelbetowych, stalowych i mieszanych.

Jedną z najstarszych metod rozbiórki budynków jest rozbiórka przy użyciu żurawia i kuli. Ten rodzaj rozbiórki polega na kilkukrotnym powtarzaniu uderzenia kulą w konstrukcję budynku. Metodę tą stosuje się do wyburzania obiektów betonowych i innych konstrukcji murowych. W trakcie wyburzania sprawdzają się również tarcze diamentowe, liny diamentowe, lance wodne, które służą do cięcia konstrukcji.

Bezpieczeństwo pracy

Prowadząc prace wyburzeniowe kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo pracy, ponieważ roboty rozbiórkowe niosą za sobą zagrożenia dla pracowników. Dlatego podczas wykonywania tego typu prac wszyscy muszą stosować się do przepisów BHP, aby uniknąć niepotrzebnych wypadków. Bezpieczeństwo pracy zapewnia między innymi należyte przygotowanie pod względem sprzętowym. Jedynie odpowiednio działający, nowoczesny sprzęt jest w stanie zagwarantować sukces procesu wyburzania budynku. Daje on możliwość usystematyzowania procesu wyburzania i podzielenia go do na etapy.

Źródło: http://avio-star.pl

Powiązane wpisy