Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wydajność instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od mocy i efektywności działania ogniw fotowoltaicznych, popularnie zwanych waflami. Są to najczęściej elementy krzemowe, stanowiące najmniejszą część panelu. 

Panele monokrystaliczne – najlepsza wydajność wśród rodzajów ogniw fotowoltaicznych 

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje paneli, a co za tym idzie, ich moc nie jest jednakowa i uzależniona jest od jakości zastosowanych do ich produkcji materiałów, jak również rodzaju połączeń, jakie stosowane są pomiędzy ogniwami. Warto zatem dowiedzieć się, jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych będą odpowiednie do zainstalowania pożądanej fotowoltaiki, zarówno tej na dachu, jak i ulokowanej na gruncie. 

Pierwszymi panelami fotowoltaicznymi, które powinny zostać szerzej omówione, są panele monokrystaliczne. Ich budowa jest stosunkowo prosta. Są one stworzone z ogniw powstałych przez ściągnięcie jednego kryształu krzemu. Ich sprawność i efektywność działania jest najwyższa spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów modułów fotowoltaicznych. Sprawność tych paneli to około 20%. Co ważne, cechą charakterystyczną paneli monokrystalicznych jest to, że ogniwa w nich występujące, posiadają kształt zbliżony do plastra miodu. Ponadto,  kolor czarny bądź ciemnoniebieski to charakterystyczny znak wszystkich paneli monokrystalicznych. Produkty te są bardzo wydajne, dlatego też instalacja składająca się z tego rodzaju paneli, ma dużą moc oraz działa bezproblemowo, nawet w przypadku słabszego nasłonecznienia.

Panele polikrystaliczne – mienią się, niczym stal stopowa  

Innymi rodzajami paneli fotowoltaicznych, które pojawiają się na rynku są panele polikrystaliczne. Warto zauważyć, iż są one najpopularniejsze wśród oferty artykułów, jakie występują w branży fotowoltaicznej. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są rekomendowane przez wiele firm zajmujących się budową i montażem fotowoltaiki. To, co wyróżnia ten rodzaj paneli fotowoltaicznych, to niższy spadek mocy przy wzroście temperatury. To właśnie ten aspekt, różni je od paneli typu monokrystalicznego. Panele polikrystaliczne są wytwarzane z kryształów krzemu, przez co posiadają one kształt kwadratu oraz połyskującą przypominającą brokat i mieniącą się strukturę, która swoim wyglądem dla fachowców przypomina stal stopową. Sprawność tego rodzaju modułów jest niższa, niż w przypadku paneli monokrystalicznych i zazwyczaj występuje w granicach 16 do 18%.

Panele mniej popularne na rynku – co je wyróżnia?

Na uwagę zasługują również panele zbudowane z krzemu amorficznego. Są to panele, których ogniwa wykonano z niewykrystalizowanego krzemu. Posiadają one najniższą sprawność wśród wszystkich dostępnych na polskim rynku rodzajów ogniw. Panele te są bardzo często polecane osobom, których nie stać na budowę instalacji fotowoltaicznych z paneli polikrystalicznych lub monokrystalicznych. Powodem tego jest ich cena, ponieważ jest ona dużo niższa niż innych rodzajów ogniw. Panele zbudowane z krzemu amorficznego należą do mało wydajnych, za to bardzo atrakcyjnych cenowo. 

Kolejnymi rodzajami paneli są te zbudowane z ogniw CDTE.  Dla laików, warto jest przybliżyć, że jest to tellurek kadmu, który jest półprzewodnikiem. Cechą charakterystyczną tych paneli jest to, że są one zbudowane zazwyczaj z jednego ogniwa, w przeciwieństwie do modułów innego rodzaju, które w swoich standardowych wymiarach zawierają około 60 ogniw. Oprócz tego, w panelach CDTE wartości napięć i prądów różni się znacząco, od wartości parametrów, które występują w modułach opartych na bazie kryształów krzemu. Panele zbudowane z ogniw CDTE z zewnątrz różni przede wszystkim intensywny czerwony kolor, który jest charakterystyczną cechą tellurku kadmu. Uważa się, iż sprawność modułów CDTE występuje w granicach około 15%. Jeśli chodzi o cenę tego typu paneli, to nie jest ona horrendalnie wysoka, ale również nie należy do zbyt niskiej. 

Warto pamiętać, iż panele zbudowane z droższych materiałów posłużą nam przez dłuższy okres czasu oraz będą posiadały większą sprawność. Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie, co oczywiście wpływa również na ich moc. 

Źródło: Inverter

Powiązane wpisy