Coraz więcej osób pragnie posiadać estetyczne i lśniące zęby, dlatego też wielu pacjentów wybiera najmniej inwazyjne sposoby na zdrowy oraz piękny wygląd swojego uzębienia. Do tego celu wykorzystuje się nakładki, czyli tak zwane licówki porcelanowe, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów.
Czym są nowoczesne nakładki na zęby i dlaczego jest to tak popularne rozwiązanie?
Nowoczesne licówki chronią tkanki twarde zęba, a także wpływają na estetyczny wygląd uzębienia. Może ono bowiem z różnych przyczyn być nieprawidłowo ustawione, dotknięte urazem, zniszczone przez zaciskanie lub zgrzytanie, a także przebarwione przez nadużywanie wyrobów tytoniowych, picie dużych ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Licówki to najmniej ingerujące w tkanki rozwiązanie protetyczne, które może całkowicie odmienić wygląd Twojego uzębienia. Na zębach jest naklejony cienki listek porcelany, zaś z tyłu pozostaje własny ząb pacjenta. Licówki porcelanowe pozwalają na długotrwałe i skuteczne pozbycie się defektów estetycznych dotyczących uzębienia u osób, które są niezadowolone z jego wyglądu.
Jak nakłada się licówki?
Nakładanie licówek porcelanowych jest zabiegiem nieinwazyjnym, bezbolesnym i niewymagającym spędzania długich godzin na fotelu stomatologicznym. Jednakże założenie licówek jest uwarunkowane kilkoma czynnikami, które należy bezwzględnie spełnić. Po pierwsze lekarz dentysta przeprowadza dokładny wywiad mający na celu dowiedzenie się, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu. Wykluczeniem do posiadania licówek jest nerwowe zagryzanie zębów czy obgryzanie innych twardych przedmiotów, jak również zgrzytanie zębami. Przeciwwskazaniem do zakładania licówek jest także posiadanie niewyleczonych zmian próchnicowych oraz nieusuniętego kamienia nazębnego. Przed nałożeniem licówek można także wykonać wybielenie pozostałych zębów, aby nie różniły się one zbytnio od tych, na których naklejono cienkie płatki porcelany. Na pierwszym etapie zabiegu, który jest przygotowaniem do założenia nakładek, konieczne jest delikatne zeszlifowanie przedniej powierzchni zęba oraz wykonanie wycisku protetycznego. Trafia on do laboratorium protetycznego, w którym wykonuje się idealnie dopasowaną licówkę. Ostatnim etapem jest nałożenie licówki na zdrowy ząb i umocowanie jej przy pomocy specjalistycznego kleju.
Jak zadbać o licówki porcelanowe i czego unikać?
Założenie nakładek na zęby wymaga odpowiedniego postępowania, które ma na celu ich ochronę przed ewentualnym uszkodzeniem lub zniszczeniem. Pacjent, który posiada nakładki na zęby, powinien przestać spożywać pokarmy i napoje, które mogą silnie zabarwić szkliwo. Należy unikać szczególnie spożywania barwiących produktów spożywczych, które mogą powodować odbarwienia powstałe na granicy licówki i kleju mocującego. Dodatkowo nie należy jeść bardzo twardych i trudnych do pogryzienia pokarmów oraz trzeba zadbać o regularną i prawidłową higienę jamy ustnej, czyli szczotkować zęby po każdym posiłku, a także stosować nici dentystyczne. Należy również dobrać odpowiednią pastę do mycia zębów i jamy ustnej, która nie spowoduje żadnych dolegliwości związanych z podrażnieniem tej okolicy. Po założeniu licówek pacjent powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, ponieważ posiadanie tego rodzaju nakładek nie zwalnia go od systematycznie przeprowadzanych kontroli. Ponadto osoba posiadająca nakładki na zęby musi także regularnie usuwać kamień nazębny i kontrolować stan swojego uzębienia. Nakładki na zęby, oprócz tego, że wiążą się z modyfikacjami dotyczącymi zmiany pewnych nawyków, pozwalają w efektywny sposób poprawić wygląd jednego zęba lub kilku segmentów. Najczęściej nakładki zakłada się na zęby przednie, od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki. W przypadku chęci poprawienia wyglądu pozostałych zębów można zastosować korony.
Licówki są odporne na ścieranie, próchnicę, a także przebarwienia. Dzięki ich posiadaniu można cieszyć się pięknym i lśniącym uśmiechem każdego dnia.
Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny