Jeśli zakład produkcyjny porównać do żywego organizmu, to przepływ środków produkcji, w szczególności surowców, materiałów oraz półproduktów, stanowi jego krwiobieg. Nie sposób wyobrazić sobie sprawnego przedsiębiorstwa z branży spożywczej, chemicznej, papierniczej, kruszyw i wielu innych bez wydajnego, niezawodnego i ekonomicznego systemu rurowego. System rurowy Jacob stał się jednym z najpopularniejszych w Europie modeli przesyłu materiałów sypkich z uwagi na szereg zalet ujętych w jednym, kompleksowym rozwiązaniu.
Cechy szczególne
System rurowy Jacob jest to system przesyłu materiałów sypkich w układach przesypowych grawitacyjnych oraz pneumatycznych, zarówno podciśnieniowych, jak i nadciśnieniowych do wartości 0,5 bara. Elementy są produkowane ze stali węglowej malowanej, węglowej ocynkowanej oraz ze stali nierdzewnej. Standardem jest przekrój okrągły w zakresie średnic od DN 60 do DN 1600 z grubością ścian 1, 2 i 3 milimetry. Charakterystyczną cechą elementów jest ich zakończenie, umożliwiające w prosty sposób uzyskanie połączeń szczelnych, pewnych i stabilnych. W zależności od średnic stosuje się:
- dla DN 60 – 400, poszczególne elementy produkuje się z wywijanymi kołnierzami i łączy za pomocą obejm żłobkowych z uszczelkami. Obejmy mogą być śrubowe lub typu Quick Connect w postaci szybkozłączki z klamrą. W zależności od użytego do uszczelek materiału zakres temperatur określa się od -60 do 250°C.
- w przypadku średnic DN 60 – 600 elementy występują z wywijanymi kołnierzami i łączone są na dwuśrubowe obejmy żłobkowe z masą uszczelniającą. Mogą być stosowane w zakresie temperatur od -40 do 100°C.
- w zakresie średnic DN 350 – 1250 produkuje się elementy z wywijanymi obrzeżami, łączone na kołnierze luźne zgodnie z normą DIN 24154 T2,
- dla DN 1250 – 1600, elementy posiadają przyspawane kołnierze płaskie, z płaską uszczelką, łączone na śruby.
Elementy składowe
Jak już wspomniano, system rurowy Jacob podbił serca użytkowników swoją kompleksowością. Obecnie oferowane są tysiące elementów umożliwiających opracowanie całościowej koncepcji logistyki surowców i materiałów sypkich dla każdego obranego przez klienta scenariusza. W skład systemu mogą wchodzić:
- rury o długości 50, 200, 500, 1000 i 2000 mm.
- łuki o kącie 90 stopni i promieniu 1D lub 5D,
- łuki o kącie 30, 45, 60 stopni, o promieniu 2D,
- segmenty o kącie 5, 15, 30 i 45 stopni,
- trójniki redukcyjne 30 stopni,
- trójniki równoprzelotowe 30, 45, 90 stopni,
- redukcje i kształtki redukcyjne,
- wyrzutnie dachowe,
- rury kontrolne z drzwiczkami,
- przepustnice z uszczelnieniem lub bez,
- zasuwy,
- elementy mechaniczne:
- przesypy dwudrogowe,
- rozdzielacze wielodrogowe.
Warto osobno wspomnieć modułową linię produktową Food Grade. Jest to rodzina składającą się z przeszło 3000 elementów i spełniającą najbardziej rygorystyczne europejskie normy dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz przepisy amerykańskiej FDA.
System rurowy Jacob stanowi nowoczesne, wszechstronne rozwiązanie odnośnie do transportu materiałów i surowców sypkich. Trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo, potwierdzająca powiedzenie, że piękno tkwi w prostocie. Kompleksowość rozwiązania umożliwia łatwe zaspokojenie potrzeb inwestora a łatwość montażu oraz późniejszego utrzymania przekłada się na atrakcyjność ekonomiczną. W fazie projektowej dostępna jest pełna biblioteka elementów 2D, jak i 3D na potrzeby systemów wsparcia projektowego CAD.