Coraz więcej inwestorów stających przed wyborem balustrady do swojego domu lub mieszkania decyduje się na te wykonane ze szkła, przekonując się, że może być ono równie wytrzymałe i bezpieczne co inne materiały. Jakie szkło zatem wybrać i jak je zamontować, aby być spokojnym, że balustrada jest bezpieczna i funkcjonalna?
Szkło na balustrady – jaki rodzaj wybrać?
Przepisy regulujące prace montażowe nie mówią wprost, z jakiego szkła powinny być wykonane balustrady. Musi to być jednak szkło o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz takie, które po stłuczeniu nie rozpada się na ostre, drobne odłamki.
Szkło hartowane
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem szkła do wyrobu balustrad jest szkło hartowane. Szkło tego typu ma podwyższoną odporność i wytrzymałość mechaniczną na wszelkiego rodzaju uderzenia, a po rozbiciu nie rozsypuje się na małe, nieostre odłamki. Aby szkło miało lepsze parametry wytrzymałościowe, ogrzewa się je do bardzo wysokiej temperatury, a następnie ochładza zimnym powietrzem. Dzięki takiemu hartowaniu szkło jest bezpieczne do użytkowania w budownictwie. Szkło tego typu może też być tylko częściowo wzmacniane – wówczas hartuje się je w niższej temperaturze.
Szkło laminowane
Szkło laminowane (VSG) to szkło wykonane z dwóch tafli szkła sklejonych folią poliwinylobutylową (PVB). Oznacza to, że w razie uszkodzenia lub stłuczenia tafli szkło nie rozsypuje się na drobne kawałki, tylko pozostaje na miejscu, przyklejone do folii. Laminować można zarówno szkło hartowane, jak i zwykłe. To, jakiej grubości szkła użyjemy do montażu balustrady, zależy w szczególności od parametrów konstrukcyjnych oraz tego, jakie obciążenia musi znosić dany element. W miejscach, w których te obciążenia są bardzo duże (albo w przypadku np. mocowania punktowego), najczęściej stosuje się szkło złożone z dwóch zahartowanych tafli o grubości 8 mm sklejonych czterema warstwami folii. Ostateczna grubość takiej tafli to 17,52 mm. W miejscach, w których szkło nie przyjmuje już tak dużych obciążeń albo jest montowane na zacisk (a nie – punktowo), a więc np. pomiędzy ramami lub słupkami, wystarczy użyć szkła cieńszego o łącznej grubości około 9 mm. Na taką płytę szklaną składają się dwie tafle sklejone dwoma warstwami folii.
Szkło profilowane
Szkło profilowane dla wielu jest alternatywą dla balustrady zrobionej z dużych tafli szklanych. Balustrady wykonane ze szkła profilowanego są skonstruowane ze szklanych belek w kształcie ceowników, których wysokość zazwyczaj nie przekracza 110 cm (minimalna wysokość dopuszczalna w domach jednorodzinnych to 90 cm). Długość takiej tafli standardowo wynosi 120 cm (choć zdarzają się tafle o długości sięgającej nawet 180 cm). Spowodowane to jest wagą szkła – najlżejsza tafla szkła bezpiecznego o długości 1 m waży prawie 50 kg.
A może szkło dekoracyjne?
Przyzwyczailiśmy się, że szkło wykorzystywane do konstrukcji balustrad czy schodów przybiera zazwyczaj naturalne barwy. Tymczasem szklana balustrada nie musi być przezroczysta – warstwy folii, która jest wykorzystywana do klejenia szkła, można barwić na dowolny kolor. Ci, którzy cenią sobie nowatorskie rozwiązania, mogą także zdecydować się na dodatkowe zdobienia w formie drukowanej na folii grafiki lub umieszczenia na niej małych diod ledowych. Na zewnątrz z kolei – w przypadku balustrad narażonych na zmienne czynniki atmosferyczne – możemy zainstalować szkło pokryte specjalną powłoką samoczyszczącą, która nie przyjmuje zanieczyszczeń.
Balustrady wypełnione szkłem
W przypadku balustrad wypełnionych szkłem obciążenie przechodzi na konstrukcję balustrady. Stanowią ją zazwyczaj spięte poręczą stalowe słupki, umieszczone w odległości około 90-130 cm. W takim przypadku wypełnienie ze szkła może być zamocowane zarówno od przodu, jak i od tyłu słupków. Balustrady mogą też mieć charakter wyłącznie poziomy – wówczas poręcz jest rozpięta pomiędzy ścianami (lub przytwierdzona do ściany lub słupów). Szkło jest wtedy przytwierdzane do balustrady za pomocą łączników punktowych, talerzowych (obejmujących tafle z obu stron) lub zaciskowych uchwytów brzegowych, pomiędzy którymi umieszcza się gumowe uszczelki, które chronią szkło przed zaciskiem.
Balustrady całoszklane
Balustrady całoszklane to typ balustrad, które w całości wykonane są ze szkła, bez udziału innych materiałów konstrukcyjnych. Szkło w tym przypadku musi być zatem bardzo wytrzymałe – nie podtrzymuje go żaden inny materiał, a sama tafla przymocowywana jest do schodów lub stropu za pomocą łączników liniowych lub punktowych. Do łączników punktowych używa się najczęściej gotowych już okuć systemowych wwiercanych wcześniej w szkło. Otwory w szkle są w tym przypadku wypełniane śrubami dopasowanymi do grubości szkła. Musimy też pamiętać, że szkło nie jest tak plastyczne jak chociażby metal i nie da go się wyginać, dlatego w przypadku nierównych powierzchni, przy zastosowaniu łączeń punktowych, tafle szkła odsuwa się na kilkanaście milimetrów od płaszczyzny schodów. Dzięki temu można je idealnie wypoziomować.
Balustrady całoszklane z szybą w szynie
Alternatywnym sposobem zainstalowania balustrady całoszklanej jest jej umieszczenie w specjalnej szynie, która jest przymocowana do podłoża. W mocowaniu liniowym listwa (szyna) może być przytwierdzona do konstrukcji schodów albo od góry, albo z boku. Pomysłowym rozwiązaniem jest także ukrycie szyny w warstwie podłogowej – wówczas nie jest ona widoczna. Pamiętajmy, aby w listwach zamontować elementy, które będą amortyzowały pracę szkła i będą oddzielały je od metalowej części szyny.
Źródło: https://www.kobamet.pl