W przemyśle farmaceutycznym jeszcze do niedawna bazowano na urządzeniach do produkcji leków pochodzących z krajów Europy Zachodniej. Obecnie także i w naszym kraju dostępne są profesjonalne mieszalniki homogenizujące. Dzięki ich doskonałym parametrom i wydajności, którą oferują, można bez przeszkód produkować farmaceutyki – leki w postaci maści, żelu, pasty, kremów czy zawiesin. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, kiedy decydujemy się na zakup mieszalników homogenizujących? Jakie parametry homogenizatorów najmocniej wpływają na jego wydajność?
Pojemność homogenizatora
Mieszalniki homogenizujące oferowane są w różnych wielkościach. Warto poszukiwać tych producentów, którzy przygotowali warianty swoich urządzeń zgodnie z zasadą scale-up. Oznacza to mniej więcej tyle, że niezależnie od wielkości zbiornika zachowana zostaje podobna wydajność produkcji leków oraz kosmetyków, dzięki odpowiedniemu przeniesieniu parametrów technologicznych ze skali laboratoryjnej na produkcyjną. Decydując się na zakup homogenizatora, w pierwszej kolejności trzeba więc wybrać model o odpowiedniej wielkości, a więc zadecydować, ile materiału wyjściowego chcemy uzyskiwać.
Zastosowanie odpowiednich mieszadeł
Urządzenie, które będzie w stanie optymalnie uśrednić nawet produkty odznaczające się wysoką lepkością, powinno być wyposażone w odpowiednie mieszadła. Wbrew panującemu przekonaniu nie muszą to być wyłącznie te mieszadła, które pracują w przeciwbiegu. Jak się okazuje, mieszadła pracujące w tym trybie nie dają gwarancji odpowiedniego wymieszania substancji lepkich. Rozwiązaniem znacznie nowocześniejszym są mieszadła kotwicowe. Są one wyposażone w łamacze fal, a także w blachy kierunkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest intensywne mieszanie masy w zbiorniku, zarówno w poziomie, jak i w pionie bez powstawania wewnątrz martwej strefy, w której produkt nie jest odpowiednio wymieszany. Sam napęd takiego mieszadła powinien posiadać odpowiedni reduktor, który umożliwia dostosowywanie jego obrotów do specyfiki mieszanych produktów, co w szczególności ma znaczenie w momencie mieszania substancji o wysokiej lepkości.
Odpowiednie czyszczenie zbiornika
Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, w jaki sposób rozwiązany został w takim urządzeniu problem usuwania resztek mieszanego produktu po zakończeniu całego procesu. W starszych urządzeniach niejednokrotnie borykano się z problemem nagromadzonych wewnątrz zanieczyszczeń z poprzednich produkcji, które w efekcie mogły przedostać się do każdej kolejnej mieszanej substancji, wpływając na skład otrzymywanego produktu. Nowoczesne urządzenia posiadają natomiast specjalne zgarniacze, które nie tylko zapewniają bardzo dobrą wymianę termiczną wewnątrz produktu, ale także umożliwiają dokładniejsze oczyszczenie wewnętrznych ścianek mieszalnika. Dodatkowo, wyposażenie urządzenia w głowice myjące CIP pozwala wykorzystać homogenizator jako pompę do cyrkulacji środków myjących.
Podsumowując, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego homogenizatora, warto porównać między sobą kilka urządzeń, skupiając się na wielkości danego mieszalnika. Zwróćmy też uwagę na zastosowane rozwiązania technologiczne, a także na wydajność danego urządzenia.
Inspirowane: urlinski.com.pl – mieszalnik laboratoryjny